تولید محتوا و سئو: چرا و چگونه مکمل یکدیگر هستند

همواره تولید محتوا و سئو موجب سردرگمی شده اند. این سردرگمی از این نشات می گیرد که تناسب تولید محتوا و سئو چیست؟ آیا مکمل هم هستند؟ آیا در تقابل با یکدیگرند؟ اگر چنین است، آیا می توان آنها را با هم همراه کرد؟

در پست های قبلی توضیح داده ایم که تولید محتوا و سئو دست در دست هم قرار دارند. با هم کار می کنند و با هم تناسب دارند. در این پست چرایی این امر را توضیح می دهیم که چرا سئو در واقع تولید محتوا و برعکس است.

مسئله: تولید محتوا و سئو یکپارچه نیستند.

چیستان مسئله این است که تولید محتوا و سئو از هم جدا هستند، به گونه ای که گویی آنها دو چیز بسیار متفاوت هستند. با این وجود حقیقت این است، که آنها با یکدیگر هم پوشانی دارند، منسجم هستند و مخلوط می شوند. برخی تصور می کنند که تولید محتوا نیاز به سئو را از بین می برد.

به این عناوین نگاه کنید:

google-serp-content-marketing

منطقی نیستند.

چگونه ممکن است «تولید محتوا به طور کامل از سئو پیشی بگیرد؟» در حالی که تنها راه تولید محتوای موفق وجود سئو است؟ چگونه می توان این دو را از هم بدین صورت جدا کرد؟

خوشبختانه، در این سردرگمی صدای عقل غلبه می کند. متخصصان متوجه این قطع ارتباط شده اند و تلاش می کنند که ارتباط تولید محتوا و سئو را نشان دهند.

با این حال این اشتباه همچنان ادامه دارد. یکی از مقالات مشهوری که باعث تداوم این تصور اشتباه شده است در روزنامه گاردین منتشر شده است و عنوان می کند که: «به نظر می رسد گوگل از دوست قدیمی خود، سئو، خسته شده است و به جای آن در حال توجه به کودک جدیدی به نام تولید محتوا است.

این قیاس زیبا است، اما دقیق نیست. این گونه نیست که تولید محتوا و سئو دو نفر مختلف باشند. با حفظ همان قیاس می توان گفت که تولید محتوا و سئو در واقع دو شخصیت از یک فرد هستند.

بنابراین این مشکل در قطع ارتباط بین تولید محتوا و سئو نهفته است. اکنون زمان پیوند دهی این دو است. تنها بدین صورت است که در هر دو جنبه تولید محتوا و سئو موفق خواهید بود.

حقیقت: تولید محتوا و سئو تا حد زیادی با یکدیگر همپوشانی دارند.

زمانی که تلاش می کنید ادغام تولید محتوا و سئو را درک کنید، به آنها بدین صورت فکر کنید.

نخست، باید به تصور نادرست از تولید محتوا و سئو اشاره کنیم. این اشتباه است:

seo-vs-content-marketing

تصور درست این است:

seo-vs-content-marketing-2

 

آنها با هم همپوشانی دارند.

بین تولید محتوا و سئو تفاوت وجود دارد.

بله، تولید محتوا و سئو در برخی جنبه ها با هم متفاوت هستند. و در حالی که آنها با هم در برخی حوزه ها افتراق دارند، باز هم نمی توانید بگویید که به طور کامل از هم جدا هستند.

به جای دنبال کردن تمام تفاوت های ریز بین این دو، بهتر است به این تفاوت های بنیادی اشاره کنیم:

 • سئو محدودتر و فنی تر است.

 • تولید محتوا گسترده تر و جامع تر است.

در این حوزه ها این دو همگرا می شوند:

 • برای اجرا کردن سئو به صورت گسترده تر باید تلاش های فنی خاص آن را به تولید محتوا هدایت کنید.

 • در مقابل، تنها راه برای اطمینان از تولید محتوای موفق اعمال روش های سئو در پیاده سازی آن است.

چگونه تولید محتوا و سئو با هم هستند.

راه دیگر برای نگاه کردن به آن این است: سئو نیاز ایجاد می کند. تولید محتوا این نیازها را برطرف می کند.

به آن به عنوان مکالمه ای بین دو نفر فکر کنید.

hello-my-name-is-SEO

سئو الزامات را ذکر می کند. تولید محتوا آنها را برآورده می کند.

اکنون نحوه مکمل بودن تولید محتوا و سئو را برای یکدیگر نشان می دهیم.

در هر یک از موارد زیر، دقیقا نشان می دهیم که سئو به چه چیزی نیاز دارد و چگونه تولید محتوا آنها را برآورده می کند.

سئو خواستار محتوا است. تولید محتوا، همان محتوا است.

چیزی تحت عنوان سئو بدون محتوا وجود ندارد. شما به کلمات، مقالات، مواد، کلمات کلیدی، و تفسیر نیاز دارید. شاید گفتنش کلیشه ای باشد اما محتوا پادشاه است. دیگر در این مورد بحث نمی کنیم. محتوا توریست صنعت سئو است.

و تولید کردن محتوا در مورد چیست؟ در مورد محتوا است. کاربرد عملی سئو (محتوا) ماده اصلی تولید محتوا است.

هنگامی که سئو فریاد می زند: «به مطالب بیشتر نیاز داریم!» تولید محتوا پاسخ می دهد: «خیالت راحت! درستش می کنم.»

سئو خواستار کلمات کلیدی است. تولید محتوا به معنی استفاده از کلمات کلیدی است.

این یکی دیگر از ویژگی های سئو است: کلمات کلیدی.

هیچ کس نمی تواند با این امر مخالفت کند که بخش مهم سئو کلمات کلیدی است – تحقیق در مورد آنها، استفاده از آنها، و ردیابی رتبه بندی خود در SERPs.

چگونه می توان استفاده از کلمات کلیدی را اعمال کرد؟

به آن تولید محتوا می گویند. تنها راهی که می توانید از کلمات کلیدی خود استفاده کنید به کارگیری استراتژیک آنها در طول مطالب است. تولید محتوا شامل محتوای درجه یک، نوشته شده برای انسان، و استفاده از کلمات کلیدی هدف می شود.

بدیهی است، اگر بر پر کردن صفحه با کلمات کلیدی و بهینه سازی بیش از حد اصرار کنید پاندا شما را جریمه می کند. اما وقتی تولید محتوا و سئو کار خود را هماهنگ با یگدیگر انجام می دهند، همه چیز خوب خواهد بود.

سئو خواستار بک لینک است. تولید محتوا بک لینک ها را معرفی می کند.

سئو درباره لینک بک ها رویا پردازی می کند- لینک دادن DA 98  به سایتتان. این رویای سئو تنها در صورتی به حقیقت می پیوندند که از طریق تولید محتوا، محتوای خوبی تولید کرده باشید.

می توانید با قرارداد بستن با سازمان های ساخت لینک، این کار را انجام دهید. برخی معتبر هستند، برخی نه.

اما بهترین راه برای ساخت لینک انتشار محتوای بسیار جالب است. بعد صبر کنید تا افراد به آن لینک بدهند. این امر راه حلی واقعی برای موفقیت مستمر در سئو است.

اگر می خواهید این جزء مهم از سئو را در اختیار داشته باشید، باید این عنصر ضروری تولید محتوا را داشته باشید.

تنها راه به دست آوردن لینک بک این است که محتوای شما ارزش لینک بک دادن را داشته باشد.

سئو خواستار بهینه سازی فنی آنی است. تولید محتوا به UX نیاز دارد.

پیش بینی می کنیم که برخی از متخصصین سئو هنوز هم با این امر، حداقل با بخشی از آن، مخالف باشند.

دلیل این مخالفت این است. سئو در مورد چیزی فراتر از مقالات، کلمات کلیدی، و لینک بک ها است. سئو در مورد بهینه سازی robots.txt، افزایش ابرداده، استفاده از تگ های مناسب، و ساخت یک نقشه سایت استراتژیک است. و به طور کلی مسائل فنی مانند اینها است.

بله، همین است. و، بله، این ها به تولید محتوا مربوط هستند.

این بهینه سازی فنی به نفع کاربران انجام می شود. درست این است که به این بهینه سازی ها از منظر تجربه کاربری (UX) فکر کنید. این اجزا سئو فنی در جهت خدمت به کاربران و بهبود مطالب شما به وجود آمده اند.

باز هم، ارتباط بین سئو و محتوا حل نشدنی است. چرا یک نقشه سایت خوب می خواهید؟ در این صورت افراد راحت تر می توانند مطالب شما را بیابند و ردگیری کنند. چرا می خواهید یک فایل robots.txt بهینه سازی شده داشته باشید؟ بنابراین موتورهای جستجو بهتر می توانند در سایت شما بخزند، و در این صورت خوانندگان بهتر می توانند محتوای شما را ببینند. چرا برچسب های درست در مکان های مناسب می خواهید؟ در این صورت مطالب می توانند نمایه سازی ستاره ای دریافت کنند، نتایج جستجوی دقیق و خوانندگان بیشتری برای محتوای خود داشته باشید.

سئو خواستار خروجی مداوم است. تولید محتوا مستلزم تداوم است.

گوگل مطالب تازه را دوست دارد. اگر متخصص سئو باشید، می دانید که مطالب تازه به سرعت ایندکس می شوند و بالاتر از محتواهای قدیمی کم ارزش در SERPs ثبت می شوند. هنگامی که مطالب تازه در سایتی با اقتدار تاریخی ظاهر می شوند، می توانید مطمئن باشید که SERP بهبود یافته دریافت می کنید.

سئو خوب، به معنی خروجی مداوم محتوا است. خروجی مداوم بدان معنی است که شما در حال انجام تولید محتوا هستید و این کار را درست انجام می دهید. چیزی غیر از این نیست.

تولید محتوا فعلی مداوم است. قرار نیست آن را یک باره انجام دهید و بعد دست بکشید. باید دائما این کار را انجام دهید.

در اینجا تولید محتوا و سئو دوباره همگرا می شوند.

نتیجه گیری

می توان بحث را همین طور ادامه داد. اما به طور کلی سئو در واقع همه چیز در مورد تولید محتوا است. و تولید محتوا همه چیز در مورد سئو است. در ادامه ذکر این دو مطلب ضروری است.

 1. شما متخصص سئو نخواهید بود مگر اینکه محتوا تولید کنید و برعکس. نمی خواهیم به شما سخت بگیریم، به خصوص اگر خود را به طور جداگانه یکی از این دو تعریف می کنید. اشکالی ندارد و می توانید عناوین خود را حفظ کنید. نکته این است که سئو به تولید محتوا و برعکس نیازمند است. بخش های متفاوت با مسئولیت های متفاوتی وجود ندارد. یک متخصص سئو به نحوه تولید محتوا و تولید کننده محتوا به کار با سئو نیاز دارد. بهتر است این دو شغل با هم ترکیب شوند.
 2. کمپین سئو شما شکست خواهد خورد مگر اینکه به تولید محتوا توجه کنید و برعکس. واضح است که تولید محتوا در صورتی موفق است که با ویژگی های سئو همراه باشد. به آن این طور نگاه کنید: محتوای شما به هیچ دردی نمی خورد مگر اینکه مردم آن را جستجو کنند و بیابند. برای محقق شدن این امر به سئو نیاز دارید. آنها را در کنار هم قرار دهید. هر یک جداگانه مهم هستند. در کنار هم مانند دینامیت هستند.

تلاش های شما در راستای سئو و تولید کردن محتوا چگونه یکدیگر را تکمیل می کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

kissmetrics

حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و سایر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 96

پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ کیست: گوگل چه می گوید؟ + صعود جهانگیری

حسن روحانی، محمد باقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، ابراهیم رئیسی، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا. شنیدن این شش اسم در کنار یکدیگر بی شک هر شنونده ای را به یاد انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در ایران خواهد انداخت و اولین سوالی که احتمالا پیش می آید این است که چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری امسال خواهد بود؟

در سال های اخیر ابزارهای شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو به کمک تحلیلگران محتوا آمده اند تا بتوانند با بررسی داده های موجود در فضای مجازی، قبل از برگزاری چنین رقابتی، تشخیص دهند که نظر کاربران به سمت کدام یک از نامزدهاست. یکی از مهمترین فاکتورهایی که در این زمینه سرنخ های قابل توجهی را در اختیار کاربران می گذارد، میزان جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با نامزدها در موتور جستجوگر گوگل است. برای اولین بار تحلیل گران در زمان رقابت باراک اوباما و هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۸ میلادی توانستند اطلاعات قابل توجهی در مورد فرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کسب کنند.

اگر می خواهید بدانید که بنابر داده های گوگل حسن روحانی پیروز انتخابات ریاست جمهوری می شود یا قالیباف و رییسی گوی رقابت را از او خواهند ربود با ما همراه شوید.

با توجه به داده های گوگل، پیروز انتخابات ریاست جمهوری کیست؟

بنابر آمار HypeStat روزانه نزدیک به هفت تا هشت میلیون ایرانی به موتور جستجوگر گوگل سر می زنند که این آمار در مقایسه با جمعیت کاربران اینترنت ایران، تعداد قابل توجهی است. بنابر گزارش های سرویس Google Trends حسن روحانی با اختلاف زیادی در صدر جستجوهای کاربران ایرانی در سی روز اخیر قرار داشته است.

میزان جستجوی نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 96 در گوگل

میزان جستجوی نام حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیری و مصطفی میرسلیم در گوگل از تاریخ ۴ فروردین تا ۴ اردیبهشت ۹۶

همان طور که در این نمودار مشخص است، رنگ بنفش که متعلق به حسن روحانی است بیشترین میزان جستجو را در بین کاربران ایرانی در سی روز اخیر داشته است.

تاثیر مناظره اول

آمار گوگل ترندز نشان می دهد با برگزاری مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری در روز جمعه، دچار تغییرات قابل توجهی شده است. به طوری که اسحاق جهانگیری که کمترین میزان جستجو را در بین سایر کاندیداها داشت، با برگزاری مناظره ها به یکی از پرجستجوترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ تبدیل شد. همچنین بر اساس این گزارش ابراهیم رییسی کمترین میزان اقبال را در بین جستجوکنندگان در گوگل داشته است.

میزان جستجوی نام حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیری و مصطفی میرسلیم در گوگل از تاریخ 4 فروردین تا 4 اردیبهشت 96

میزان جستجوی نام حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیری و مصطفی میرسلیم در گوگل در هنگام مناظره اول

بنابر این آمار بیشترین جستجو مربوط به حسن روحانی و ‍پس از آن مربوط به محمدباقر قالیباف است و اسحاق جهانگیری در رتبه سوم قرار داد. نکته جالب آن است که میزان جستجوی نام مصطفی میرسلیم بیشتر از نام سید ابراهیم رییسی است.

آخرین تغییرات تا ۱۲ اردیبهشت ۹۶

جدیدترین گزارش سرویس گوگل ترندز که مربوط به ۲۴ ساعت منتهی با ساعت ۱۲:۲۲ صبج روز ۱۲ اردیبهشت ماه ۹۶ است، نشان می دهد که همچنان حسن روحانی با ۴۱ درصد جستجوها در بین کاندیداهای انتخابات در صدر قرار دارد و پس از او محمد باقر قالیباف با ۲۹ درصد در رده دوم قرار دارد. نکته جالب در مقایسه با گزارش های پیشین صعود قابل توجه سید ابراهیم رییسی است به طوری که او هم اکنون ۱۶ درصد جستجوها را در اختیار دارد.

میزان جستجوی نام حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیری و مصطفی میرسلیم در گوگل در 24 ساعت منتهی با ساعت 12:22 ظهر روز 12 اردیبهشت

میزان جستجوی نام حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، اسحاق جهانگیری و مصطفی میرسلیم در گوگل در ۲۴ ساعت منتهی با ساعت ۱۲:۲۲ ظهر روز ۱۲ اردیبهشت

نگاهی دقیق تر به این نمودار نشان می دهد که میزان جستجوی نام محمدباقر قالیباف در ساعت ۲۳ روز ۱۱ اردیبهشت ماه به اوج رسیده است که دقیقا مطابق با زمان گفتگوی ویژه خبری زنده او با خبر ساعت ۲۲ تلویزیون است و پس از آن این میزان جستجو به روند سابق خود بازگشته است.

همچنین بررسی میزان جستجوها بر اساس استان های مختلف نشان می دهد که حسن روحانی در تمام استان های کشور در صدر جستجوها قرار دارد.

میزان جستجوی نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در استان های مختلف، روحانی در صدر تمام استان ها

میزان جستجوی نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در استان های مختلف، روحانی در صدر تمام استان ها

صعود قابل توجه جهانگیری

گزارش سرویس گوگل ترند که در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹:۲۴ صبح روز ۱۳ اردیبهشت ماه ۹۶ تهیه شده است نشان دهنده صعود قابل توجه اسحاق جهانگیری در میزان جستجوی گوگل است. این رشد از ساعت ۲۱:۵۰ روز ۱۲ اردیبهشت ماه و دقایقی قبل از شروع صحبت های او در برنامه با دوربین شبکه یک سیما آغاز شده و در ساعت ۲۲:۳۰ که او در حال مطرح کردن اظهارات مهمی بود به اوج خود می رسد.

رشد قابل توجه اسحاق جهانگیری در میزان جستجوی گوگل در هنگام و پس از سخنرانی او در برنامه با دوربین شبکه یک

رشد قابل توجه اسحاق جهانگیری در مقایسه با حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی و مصطفی میرسلیم در میزان جستجوی گوگل در هنگام و پس از سخنرانی او در برنامه با دوربین شبکه یک

این گزارش نشان می دهد که نام اسحاق جهانگیری همراه با عباراتی مانند گریه جهانگیری، منزل جهانگیری، شبکه یک، برنامه جهانگیری، سخنرانی جهانگیری، خانه اسحاق جهانگیری و … جستجو شده است.

سئوی محلی: راه حل های جذب مشتری محلی توسط کسب و کارهای کوچک

اول پاندا، بعد پنگوئن و پس از آن مرغ مگس خوار سریع و دقیق. متوجه شدید از چه حرف می زنیم، درست است؟ مطمئنا در مورد باغ وحش پرندگان که حرف نمی زنیم. اینها الگوریتم های به روز رسانی شده و شناخته شده گوگل هستند که به طور قابل توجهی نتایج جستجو را از اوایل ۲۰۱۴ تحت تاثیر قرار می داده اند. اما بسیاری از کسب و کارها از به روز رسانی بعدی، یعنی کبوتر، (نامی که توسط Search Engine Land داده شده است)، غافل مانده اند. با این بروز رسانی در الگوریتم های جستجوی محلی در ماه ژوئیه، ۲۰۱۴، گوگل جهان بهینه سازی موتورهای جستجو را تکان داد. ابتدا گوگل آنها را در ایالات متحده راه اندازی کرد. بعد از آن در دسامبر همان سال، الگوریتم کبوتر به انگلستان، کانادا و استرالیا نیز گسترش یافت. اما چرا این به روز رسانی مهم است و چه وب سایت هایی را تحت تاثیر قرار می دهد؟ سئوی محلی چیست و به چه کار می آید؟

خب، قصد غول موتورهای جستجو از این تغییر چه بوده است: اعطای وزن بیشتر به کسب و کارهای محلی که کلمات کلیدی محلی داشتند.

آیا می خواهید بدانید که اثرات سئوی محلی و این به روز رسانی چه بود؟

 1. دیده شدن دایرکتوری های جستجوی محلی و Yelp را افزایش داد.
 2. بنا به گزارش ها، در حال حاضر عدم تطابق بین نتایج جستجوی Google و Google Map کمتر شده است. الگوریتم کبوتر جستجوی نقشه های گوگل و جستجو در وب را به شیوه ای منسجم تر به هم ارتباط داده است. البته، نتایج به حوزه کسب و کار شما نیز بستگی دارد. برای مثال کسب و کارهایی مانند صنایع حذف قالب، دفاع DUI، املاک و مستغلات و لوله کشی اضطراری به نحو بدی تحت تاثیر قرار گرفتند.
 3. بزرگترین به روزرسانی الگوریتمی جستجوی محلی توسط گوگل بود. به نوسانات نشان داده شده توسط Mozcast نگاه کنید.image31

Darren کاهش ۲۳٫۴ درصدی را در بسته های محلی گزارش کرد.

اما به روز رسانی ها و استفاده از سئوی محلی باعث حمایت از کسب و کارهای محلی شد و به آنها در رقابت با برندهای معتبر کمک کرد. برخی از کسب و کارها از بهبود قابل توجهی در رتبه بندی خود خبر دادند، مانند مشتریان Shawn M. اما افرادی هم بودند که در این میان از شماره یک نتایج جستجو محو شده بودند.

همانطور که می بینید، نوسان ها تصادفی و حتی غیر منطقی بودند. گوگل به کسب و کارهای بدون آدرس فیزیکی در نتیجه جستجوی محلی برتری می داد. برای اضافه کردن به معضلات کبوتر می توان به این مورد نیز اشاره کرد که هر عبارت جستجو بر اساس تبلیغات، تصاویر و هدف حاصل متفاوتی داشت.

نتیجه گیری:

کاربران در حال کلیک کردن هستند و شما نمی توانید صرفا یک روش بازاریابی و بهینه سازی مناسب برای همه داشته باشید. زمان آن رسیده که کمپین بهتری برای سئوی محلی داشته باشیم.

در اینجا آماری برای اصطلاح «Burley Lawyer» بر روی دسکتاپ آمده است.

image00

حالا آن را با آمار به دست آمده برای جستجوهای مشابه در تلفن همراه مقایسه کنید.

image18

هرگز تصور نمی کردید که این بهینه سازی کوچک در موتور جستجو محلی به چنین نتایج پیچیده ای ختم شود. اما نکته همین جا است. اجازه دهید برگردیم و دوباره هدف اصلی گوگل را بررسی کنیم.

هدف ارائه مناسب ترین و شخصی ترین نتایج به کاربران است.

بسیاری از متخصصان بازاریابی این امر را فراموش می کنند و به گونه ای عمل می کنند که گویی گوگل برای خدمت رسانی به آنها و یا مشتریانشان متمرکز شده است. در نتیجه سئوی محلی نادیده گرفته می شود. و، با رشد تعداد جستجوهای دستگاه های تلفن همراه (جستجو تلفن همراه در ۱۰ کشور از دسکتاپ پیشی گرفته است):

نتایج جستجو بر اساس نزدیکی در حال محبوب تر شدن هستند. و ما شاهد بودیم که نتایج جستجوی محلی سریع تر از هر نتیجه دیگری در حال تغییر است. خلاصه مطلب این است.

همچنین می توان این طور خلاصه کرد که: اکنون زمان تمرکز بر سئوی محلی است.

در ادامه با خلاصه کردن همه چیز در سه مرحله عملی شما را با سئو محلی آشنا می کنیم.

با دنبال کردن این مراحل حضور خود را در وب بهینه سازی می کنید و به رتبه بندی عالی دست خواهید یافت. رتبه بندی بهتر به فروش بهتر می انجامد. با استفاده از سئوی محلی و رتبه بندی بهتر می توانید مشتریان سرگردان در وب را به خود جذب کرده و از آنها خریداران بالفعل بسازید.

مرحله اول: اطمینان حاصل کنید که NAP شما در تمام دایرکتوری های دارای رتبه بالا دارای ثبات است.

اصطلاح NAP مخفف این ۳ اطلاعات در مورد کسب و کار شما است: نام، آدرس و شماره تلفن همراه با کد منطقه. برخی از افراد آدرس وب سایت را نیز به این اطلاعات اضافه می کنند و علامت را به NAPW تغییر می دهند.

برای مشتری های محلی، NAP  مهم ترین چیز برای یافتن اطلاعاتی در مورد شما است. این امر به خصوص در مورد نسل های قدیمی تر، که صرفا به دنبال راهی برای تماس با شما هستند، بیشتر صدق می کند. به هر حال هر کسی نمی تواند به روش های مدرن ارتباط گیری خو پیدا کند. اما در یک بررسی از موسسات کوچک و متوسط در سال ۲۰۱۳ مشخص گردید که ​​ ۴۹٪ از کسب و کارها هرگز لیست نام و شماره تماس خود را به روز نمی کنند. خوشبختانه امروزه کسب و کارها اهمیت بیشتری به این مورد می دهند. زیرا Moz در بررسی های خود در سال ۲۰۱۵ در رابطه با عوامل رتبه بندی موتورهای جستجوی محلی نشان داد که حضور و دقت NAP عامل مهمی است که ۲۱٪ را در بین عوامل نتایج به خود اختصاص داده است.

image43

اما عامل منفی رتبه بندی جستجوی محلی چیست؟

عدم تطابق در استناد NAP که ۴۱٪ از مسائل کل رتبه بندی را به خود اختصاص داده است.

image27

اکنون که به اهمیت  NAP پی بردید، در ادامه شما را با تنظیمات آن برای رسیدن به سئوی محلی خوب آشنا می کنیم.

اولین گام پر کردن NAP در فرمت HTML قابل جستجو در پایین صفحه وب سایت است (در اکثر موارد کاربران انتظار دارند که در این قسمت به دنبال اطلاعات شما بگردند). فراموش نکنید که اطلاعات NAP خود را به شکل تصویر در آنجا قرار ندهید زیرا برای موتورهای جستجو قابل بررسی نیستند. همچنین باید برای فرمت NAP خود از Google My Business اعتبار کسب کنید. در تصویر زیر می توانید تفاوت یک NAP خوب و بد را ببینید.

image09

در عین حال ذکر این نکته ضروری است که به جای یک ارائه دهنده خدمات ایمیل عمومی مانند جیمیل، آدرس ایمیلتان باید در دامنه کسب و کار شما باشد.  همچنین، باید از ایمیل دامنه خود به عنوان لاگین برای لیست Google My business استفاده کنید. این کار به اعتبار شما می افزاید و نشان می دهد که شما صاحب واقعی کسب و کار هستید.

image32

بهتر است شماره تلفن منتشر شده کسب و کار ترجیحا عددی غیر ۸۰۰ باشد. توصیه می شود که از کد منطقه خود استفاده کتید.

image49

یکی از دیگر مواردی که باید  رعایت کنید این است که در کلمات گوگل، دسته بندی کسب و کار شما باید توصیف کننده خود آن باشد، نه کاری که انجام می دهید. می توانید دسته کسب و کار خود را برای لیست Google My business از داشبورد خود تغییر دهید. در اینجا مثالی از دسته بندی درست و غلط آمده است.

image47

به شدت توصیه می کنیم که ارزیابی بهینه سازی موتور جستجو محلی را انجام دهید. این کار باید شامل Google Business My Page listings ، استناد محلی، حضور در رسانه اجتماعی، و غیره باشد. اکوسیستم جستجوی محلی پیچیده است. اگر قبلا سعی کرده باشید که با پر کردن اطلاعات خود را در لیست های مختلف کسب و کار حضور خود را در وب تقویت کنید، تحقیقات شما می تواند یک کار دلهره آور باشد. اگر مایل به انجام تحقیقات کامل نیستید، حداقل می توانید دقت و ثبات اطلاعات NAP را بررسی کنید.

باید بررسی کنید که تمام داده ها به کسب و کار شما اشاره داشته باشند. حتی فرمت ذکر آدرس کسب و کار نیز باید یکسان باقی بماند. زیرا حتی یک اختلاف کوچک در اطلاعات باعث کاهش اقتدار و سئوی محلی شما می شود.

image11

مثلا اگر در آدرس خود کلمه خیابان را به صورت اختصاری «خ» نوشته اید، در جای دیگر نباید آن را کامل بنویسید. شاید از خود بپرسید چرا اصلا ممکن است اطلاعات را متفاوت وارد کرده باشید؟ در بین تمام دلایل محتمل در این رابطه، شاید تلفن و آدرس محل کسب و کار شما (وحتی نام برندتان) تغییر کرده باشد.

آیا برای یافتن اطلاعات نادرست درباره کسب و کار خود که در اینترنت هستند به کمک نیاز دارید؟

کافی است نام کسب و کار خود + BBB را گوگل کنید. BBB دیدی کلی از کسب و کارتان همراه با تمام شماره تلفن ها و آدرس های وب مرتبط با شما را ارائه می دهد.

image24

اما ما می دانیم که BBB.org برای هر کسب و کاری جواب نمی دهد. در واقع به دلیل پخش شدن اطلاعات در سراسر وب، درست کردن اطلاعات نادرست برای بیشتر کسب و کار ها دشوار است.

خبر خوب این است که روزهایی که NAP خود را در هر دایرکتوری محلی ثبت می کردید و به رتبه بندی بهتر دست می یافتید، گذشته است. دایرکتوری های کوچک جایی در چشم گوگل ندارند. بنابراین فقط لازم است آنهایی را که قدرت بیشتری دارند زیر نظر بگیرید.

برای رسیدن به سئوی محلی بهتر، مشخصات کسب و کار خود را بر روی وب سایت های بررسی برجسته و دایرکتوری های محلی با رتبه بالا ثبت کنید. نمونه هایی از این دست وب سایت ها عبارتند از Yelp و TripAdvisor. اما وب سایت های دیگری نیز هستند که به کسب و کار شما مربوط هستند.

به نتیجه جستجو برای عبارت « italian restaurant paradise las vegas» نگاه کنید.

image30

چه چیزی در بالا می بینید؟

وب سایت Ferraro  شماره یک لیست است.

اما در زیر آن، وب سایت های بررسی به ترتیب Yelp،  OpenTable،  TripAdvisor و  UrbanSpoon آمده اند. بنابراین اگر در لاس وگاس دارای رستوران ایتالیایی هستید و می خواهید بر روی سئوی محلی خود کار کنید، باید لیست محلی خود را در این چهار دایرکتوری محلی بهینه کنید. از سوی دیگر اگر یک مشتری با تایپ کلمه reviews به دنبال کسب و کارهای محلی در حوزه شما باشد، بهینه سازی در این دایرکتوری های محلی به نفع شما است.

اگر به نتایج جستجو در این گونه موارد دقت کنید می بینید که هر چند رستوران های محلی را دیگر در  ابتدای لیست نمی بینید اما Yelp،  OpenTable،  TripAdvisor و  UrbanSpoon همچنان در بالا قرار دارند.

image55

کاربر همچنین می تواند نامی مانند coffee shops new york yelp را جستجو کند.

در واقع Ubersuggest برای کلمه کلیدی yelp coffee shops در نتایج ۳۵۳ پیشنهاد کلیدی داشته است.

image45

اما فراموش نکنید که ممکن است نتایج برای مکان شما متفاوت ارائه شود. بنابراین با کمی جستجو دایرکتوری های محلی با رتبه بندی بالا را برای کسب و کار خود بیابید و لیست کسب و کار خود را در آن دایرکتوری بهینه کنید. این بهینه سازی استراتژیک در سئوی محلی در کوتاه ترین زمان نتیجه خوبی خواهد داشت.

بخش مهمی از بهینه سازی در این لیست گرفتن نقطه نظرات مثبت از مشتریان است که به تفصیل در گام ۲ به آن خواهیم پرداخت.

تا اینجا تا حد زیادی کار خود را برای NAP انجام داده اید. اما آیا مایل هستید سئوی محلی شما از این هم بهتر شود؟ برای این کار اطلاعات کسب و کار خود را به شیوه استاندارد و مطلوب برای موتورهای جستجو در آنها ثبت کنید. در مورد  schema.org local business markup  برای کمک به موتورهای جستجو در شناسایی راحت اطلاعات صحبت می کنیم.

می توانید از markup  برای ثبت اطلاعاتی نظیر آدرس، تلفن، ساعت های کاری، وب سایت و انواع روشهای پرداخت در کسب و کار خود استفاده کنید. به تصویر نمونه زیر از یک وبسایت توجه کنید.

image56

برای راحتی کار از کد زیر می توانید برای schema marku خود استفاده کنید. فقط باید قسمت های پر رنگ شده را بر اساس اطلاعات شخصی خود تکمیل کنید.

<div itemscope itemtype=”http://schema.org/LocalBusiness”>
<p itemprop=”name”>COMPANY NAME</p>
<p itemprop=”address” itemscope itemtype=”http://schema.org/PostalAddress”>
<p itemprop=”streetAddress”>ADDRESS LINE ۱</p>
<p itemprop=”addressLocality”>CITY</p>,
<p itemprop=”addressRegion”>REGION</p>
<p itemprop=”postalCode”>POSTCODE/ZIP</p.
<p itemprop=”telephone”>PHONE NUMBER</p>
<meta itemprop=”latitude” content=”LATITUDE” />
<meta itemprop=”longitude” content=”LONGITUDE” />
</div>

در اینجا دیگر کار شما با NAP تمام شده است. اما مشتریان به اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کار شما نیاز دارند. آنها به ساعت های کاری و قیمت ها نیز نیاز دارند. نمودار زیر نشان دهنده توقع مشتریان از اطلاعات کسب و کارها است.

image02

اگر چه این کار می تواند خسته کننده باشد، اما سعی کنید بیشترین اطلاعات را از خود به مشتریان ارائه کنید. این کار باعث بهبود جزئی سئوی محلی شما، رتبه بندی سایت و در آخر رضایت بیشتر مشتریان می شود.

مهمترین اطلاعات، موارد کلی در مورد کسب و کار شما است. توصیه می شود که در نوشتن مقدمه خود در Google My Business حداقل از ۲۵۰ کلمه (ترجیحا ۴۰۰ کلمه) استفاده کنید. برای Google My Business listing، یک نوار profile completeness در بالای داشبورد خود می بینید. بعد از شروع کار، با استفاده از توصیه هایی که وب سایت به شما می کند می توانید درصد تکمیل بودن اطلاعات خود را به ۱۰۰٪ برسانید.

image57

اما اگر زمان کمی دارید یا تمایلی به انجام کار به صورت شخصی نداربد، می توانید از ابزاری پولی مانند  Moz local استفاده کنید. این ابزار با توزیع لیست دقیق و صحیح از کسب و کار شما در وب سایت هایی مانند Infogroup،  Neustar Localez، Acxiom،  Factual  و  Foursquare کار شما را آسان می کند. این ابزار حتی برای روز رسانی لیست، املای نادرست و حذف هر گونه لیست تکراری به شما اعلان می دهد.

برای کار با Moz محلی تنها باید اطلاعات موقعیت مکانی خود را در صفحه اکسل آنها ثبت کنید که به صورت پیش فرض قابل دسترسی است. همچنین می توانید از Brightlocal  برای بررسی دقت و ثبات لیست NAP خود استفاده کنید. از آن حتی می تواند برای ردیابی استناد رقبای خود و ردگیری آنها استفاده کنید.

گام دوم: ایجاد اعتبار برای کسب و کار خود

حتما از قدرت ایجاد پیوند و اهمیت ایجاد اعتبار برای شرکت خود، چه یک کسب و کار کوچک و یا یک خدمات محلی باشد، آگاهی دارید.

برای رسیدن به سئوی محلی بهتر از طریق این گام، به سه چیز نیاز دارید.

 • استناد محلی NAP، مانند شماره تلفنتان

 • نظرات محلی، چه در کیفیت و چه کمیت.

 • ثبت کسب و کار خود در Google My Business

ابتدا بیایید در مورد ایجاد بررسی خوب و نظرات مثبت محلی در مورد کسب و کارتان صحبت کنیم. بررسی خوب می تواند کسب و کار شما را در نتایج جستجو برجسته کند. این امر  CTR شما را افزایش می دهد. در واقع ۹۰٪ از مشتریان اظهار داشته اند که قبل از خرید از یک کسب و کار تحت تاثیر بررسی های خوب از آن قرار گرفته اند.

image22

مشکل این است که مشتریان دوست ندارند شاهد نظرات منفی باشند. ۸۶٪ از مصرف کنندگان در تصمیمات خرید خود تحت تاثیر نظرات منفی بوده اند.

خبر بدتر اینکه google و Yelp فیلترهای امتیازبندی راحتی را فراهم کرده اند که می توانند شما را فهرست کسب و کارها بیرون کنند (در صورت رتبه بندی پایین). این امر بدین معنی است که اگر کاربر استفاده از این فیلتر را در جستجوی خود فعال کند و شما در رتبه پایینی از این نظر قرار داشته باشید، طبیعتا در ابتدای لیست نتایج جستجو قرار نمی گیرید. بدین ترتیب تعدادی از مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد.

image40

اما چگونه می توانید برای نظرات مثبتی دریافت کنید؟

ابتدا بهتر است طرز فکر خود را در مورد بررسی سایت تغییر دهید. نظرات دریافتی چیزی یک باره نیستید، بلکه روندی جاری است. برای سئوی محلی بهتر، ابتدا از دابرکتوری هایی شروع کنید که می خواهید بیشترین نظر مثبت را در مورد کسب و کار خود از آنجا بگیرید. به همین دلیل باید قبل از این مرحله در مورد برجسته ترین دایرکتوری های مربوط به کسب و کار خود تحقیق کنید. شرایط و ضوابط آنها را در مورد جذب مشتری برای نظرات مطالعه کنید.

Yelp به شما اجازه نمی دهد که از مشتریان خود برای بررسی ها نظر بخواهید. اما می توانید از مدال Yelp در وب سایت خود استفاده کنید تا مشتریان از حضور شما در آن آگاه شوند و برای نظر دهی به آن مراجعه کنند.

اما از سوی دیگر، گوگل شما را تشویق می کند که مشتریان را به نظردهی و ارائه بازخورد ترغیب کنید:

«از مشتریان خود بخواهید که در گوگل نظر دهند. کافیست به مشتریانتان خود بگویید که نظردهی با گوشی تلفن همراه و دسکتاپ سریع و آسان است. بدین ترتیب از سایت هایی که نظرات کمتری دریافت کرده اند، متمایز می شوید.»

از روش های زیر می توانید نظرات بیشتری جلب کنید و سئوی محلی خود را بهبود ببخشید:

الف) در صفحه about us، می توانید از بازدید کنندگان بخواهید که در وب سایت های بررسی نظر خود را در مورد شما بیان کنند.

در مثال زیر این وب سایت حضور خود را در وب سایت های بررسی Yelp،  TripAdvisor،  Urbanspoon  و OpenTable به مشتریان اعلام کرده است.

image23

یا، در وب سایت خود صفحه ای جداگانه باز کنید که نحوه ارسال بررسی را توضیح می دهد. تصویر زیر نمونه ای از این کار است.

image13

ب) می توانید به بالا و پایین صفحه خود لینک نظردهی اضافه کنید.

ج) می توانید به امضای ایمیل خود یک یا دو لینک اضافه کنید.

د) به مشتریان خود برای ارسال بررسی تخفیف ارائه دهید.

همچنین می توانید از یک سرویس پولی مانند  Get Five Stars برای ارسال خودکار درخواست بازخورد به مشتریان خود استفاده کنید. این سرویس با ۴۵ وب سایت بررسی آنلاین از جمله Google، Facebook،  Yelp،  TripAdvisor و غیره مرتبط است.

image48

یادداشتی کوتاه درباره بررسی و نظرات منفی:

متاسفانه مشتریان ناراضی بیشتر از سایرین ممکن است آنلاین شوند و در مورد شما نظر دهند. با این حال ناراحت نشوید و این نظرات را نادیده نگیرید. می توانید از این سه مرحله استفاده کنید.

الف) موضوع را با یک معذرت خواهی صادقانه شروع کنید و سعی کنید مسئله را حل کنید. نظرات بد به ارتقا کسب و کار شما کمک می کنند. می توانید از آنها برای تبدیل شکست به موفقیت استفاده کنید.

ب) موضوع را به صورت آفلاین حل کنید. Yelp این امکان را فراهم می کند که صاحبان مشاغل برای حل موضوع به مشتری ایمیل بزنند.

ج) در صورت امکان از وب سایت بررسی بخواهید که نظرات منفی توهین آمیز و یا جعلی را حذف کند. اگر امکان انجام این کار نیست، باید به گرفتن ۵ ستاره بیشتر دل ببندید.

اجازه دهید در مورد تنظیمات Google+ Local listing صحبت کنیم.

۷۶ درصد از موسسات کوچک و متوسط ​​در نظر سنجی Inside Local یک ROI خوب یا عالی را گزارش کرده اند. بنابراین باید تمام وقت خود را به Google My business اختصاص دهید.

image26

در مرحله ۱، تاکید کردیم که اطلاعات منحصر به فرد و کاملی را از کسب و کار خود ارائه دهید. همچنین بر ثبات اطلاعات NAP تاکید کردیم.

در اینجا چند توصیه مهم دیگر درباره Google My Business باید ذکر شود.

۱٫ تصاویر با کیفیت بالای بسیاری از کسب و کار خود آپلود کنید. عکس های عمومی و کلیشه ای مشتریان را متقاعد نمی کند، در حالی که عکس های واقعی با کیفیت بالا CTR شما را افزایش می دهد.

۲٫ تا جایی که می توانید در گوگل از دیگران نظر بگیرید زیرا سئوی محلی و رتبه بندی جستجوی شما را ارتقا می دهد.

۳٫ در نهایت اگر متوجه شدید که کسب و کار شما لیست تکراری دارد، با استفاده از  Google’s Map Maker آن را حذف کنید.

گام سوم: تولید محتوای محلی برای به دست آوردن لینک، دنبال کننده در رسانه های اجتماعی و حضور در مطوبوعات

اکثر کسب و کارها فراموش می کنند که حتی سئوی محلی آنها نیز به شدت تحت تاثیر Backlink قرار دارد. مشتریان نیز به دنبال حضور شما در رسانه های اجتماعی هستند.

در واقع، رسانه های اجتماعی می توانند به عنوان جایگزینی برای وب سایت شما به کار روند. در بررسی عوامل رتبه بندی سایت توسط Moz مشخص گردید که سیگنال لینک ۱۸٫۳٪ و سیگنال اجتماعی ۵٫۸٪ از کل را شامل می شود. این کار می تواند دنبال کننده اجتماعی شما و کسب backlink را بیشتر کند.

چگونه می توانید برای سئوی محلی بهتر محتوای محلی مرتبط تولید کنید؟

ذکر نام شهرستان یا محلتان در عنوان محتوا به شما کمک خواهد کرد. اما باید تلاش کنید که به جامعه محلی خود ارزشی بیافزایید. می توانید در مورد رویدادهای پیش رو یا نمایشگاه های حوزه صنعت خود و اخبار و مطالب مربوطه در محتوای خود صحبت کنید. به محتوا صرفا به عنوان کلمات نوشته شده پشت سر هم نگاه نکنید. هر چیزی در اطراف شما که داستانی را روایت می کند محتوای محلی است.

به چهار مثال زیر دقت کنید.

می توانید بخشی را در وب سایت خود به ارسال نظرات از سوی مشتریان اختصاص دهید. برای مثال یک جراح زیبایی، و پلاستیک در وبسایت خود بخشی را برای ارسال ویدئو از سوی کاربران اختصاص داده است. در بخشی دیگر کاربران می توانند سلفی های خود را ارسال کنند. آیا این کار راهی خلاقانه برای کسب اعتبار بیشتر نیست؟

در پی استفاده از این تکنیک این پزشک عنوان می کند که این کار نه تنها تعداد بیماران بالقوه او را افزایش داده است بلکه باعث شده بیماران جدید از او و کارکنانش بخواهند که در وب سایت مورد تحلیل قرار بگیرند. می توانید مانند وب سایت Airbnb یک راهنمای محلی برخی از مکان های محبوب خود ایجاد کنید.

این فرایند بسیار ساده است:

یک عکاس محلی را برای عکس برداری از منطقه اطراف خود استخدام کنید (بیوگرافی وی را در وب سایت خود قرار دهید.)

در مورد مکان خود تمام اطلاعات کلیدی را ارائه کنید. ساعت کار حمل ونقل عمومی، مکان های مهم در اطراف شما، دسترسی از محل شما به مکان های مهم مانند فرودگاه را ذکر کنید.

محبوب ترین و جدیدترین داده های لیست محلی را در صفحه خود ادغام کنید.

همچنین می توانید یک راهنمای مشابه برای محل خود درست کنید. نیازی به بودجه سنگین ندارید. فقط کافی است با یک دوربین با کیفیت عکس های خوبی بگیرید.

همچنبن می توانید محصول / خدمات خود را در محتوای سایت ادغام کنید.

با کمی ایده و خلاقیت می توانید محتوای محلی تولید کنید. اما همان طور که می دانید تولید محتوای محلی تازه آغاز راه است. بدون بازاریابی و توزیع مناسب در دریایی از محتوا غرق خواهید شد. در این جا است که رسانه های اجتماعی به کمک شما می آیند. مطرح ترین برندها علاوه بر وب سایت در رسانه های اجتماعی برتر نیز حضور دارند و روزانه ساعتی را به فعالیت در آن اختصاص می دهند. در واقع رسانه های جمعی نوعی بازاریابی برای آنها محسوب می شود.

در نهایت، باید بعد از تولید محتوا، به روش های سنتی (و دیگر روش های ساخت لینک) رو بیاورید. این کار اقتدار سایت شما را افزایش می دهد.

چگونه صفحه local landing page بهینه ایجاد کنیم؟

ایجاد صفحه local landing برای محصولاتتان به عنوان یک کسب و کار محلی می تواند دشوار باشد. در زیر یک اینفوگرافی از صفحه ای مطلوب را می بینید که برای طی نمودن مسیر به شما کمک می کند.

image16

نتیجه گیری:

اگر صاحب یک کسب و کار محلی هستید، به خصوص اگر کسب و کاری کوچک با منابع مالی محدود داشته باشید، مبارزه برای موقعیت یافتن در موتورهای جستجو دشوار است. بهینه سازی محلی موتور جستجو می تواند به شما در کسب بازدید کننده در موتور جستجو کمک کند. در واقع، کلمات کلیدی جغرافیایی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت کسب و کار شما دارند. این کلمات نقش بزرگی در بهبود سئوی محلی سایت شما ایفا می کنند.

باید بدانید که چشم انداز سئوی محلی به سرعت در حال حرکت است. بنابراین باید دائما در بالا باشید، مطالب مرتبط داشته باشید و برای موتورهای جستجو جذاب به نظر برسید. غول موتور جستجو که همان گوگل است به دنبال ارائه اطلاعات محلی و مرتبط به بازدیدکننده است. با گام اول که به روز رسانی NAP بود می توانید سئوی محلی خود را بهبود ببخشید و از آپدیت جدید الگوریتم کبوتر در گوگل به منافع زیادی برسید.

ما مایل هستیم که نظرات شما را در این رابطه بشنویم. چه اقداماتی را برای استفاده از به روزرسانی الگوریتم کبوتر مد نظر قرار داده اید؟ کدام یک از استراتژی های سئوی محلی برای شما سودآور هستند؟ آیا تاثیری در این رابطه در نتایج جستجوی خود دیده اید؟

منبع

neilpatel

سئو چیست: مقاله‌ای که خواندن آن برای هر متخصص سئو لازم است

اخیرا در کنفرانس SMX موضوع مهمی در رابطه با این پرسش مطرح شد که سئو برای رتبه بندی است یا پول؟ در آخر کنفرانس نتیجه گیری این بود که سئو واقعا برای پول است. ما هم موافقیم. اما آیا واقعا همه کسب و کارها در نهایت برای پول نیستند؟ می توانیم بگوییم که مسابقات ماشین رانی نیز در مورد پول هستند. اما در واقع مهندسی نیز هست. برای نشان دادن مهارت، هیجان و برنده شدن نیز هست. پس به هر حال سئو چیست و به چه هدفی انجام می شود؟

تاریخچه سئو:

هنگامی که سئو رواج یافت، به این نام خوانده نمی شد. احتمالا در بهترین حالت، توسط افرادی توصیف می شد که از آن به عنوان شکلی از هک کردن استفاده می کردند. اولین موتورهای جستجو زیاد هوشمند نبودند. به همین دلیل تشخیص الگوریتم های مرتب سازی آنها نسبتا آسان بود. زمانی بود که الگوریتم Infoseek تقریبا به طور کامل بر چگالی کلمه کلیدی و موقعیت کلمه کلیدی استوار بود.

در حالی که این هک هم در نهایت برای پول بود، بیشتر از هر چیز دیگری نوعی بازی بود. مطمئنا بسیاری از متخصصین سئو قدیمی آن روزها را با یک حس نوستالژی به یاد می آورند.

روش های قدیمی:

با پیچیده تر شدن موتورهای جستجو و جریان یافتن پول آنلاین بیشتر، ماهیت بازی تغییر کرده است. سئو از هک های فنی به روشی برای ایجاد ارتباطات تبدیل شده است. در روزهای اولیه گوگل، می توانستید چند لینک PR بالا خریداری کنید و همین برای قرار گیری در ده رتبه بالای کلمه کلیدی کافی بود. اگر بیشتر از این می خواستید، می توانستید چند لینک دیگر هم بخرید. از آنجایی که رقبا نیز این کار را انجام می دادند این روش اشباع شد و بازی تمام شد. شاید برخی بگویید اما ما هنوز این روش را به طور کامل رها نکرده ایم. اما به هر حال، خورشید آن در حال غروب کردن است.

این روزها، به رویکرد جامع تری نیاز است. موتورهای جستجو، به طور خاص گوگل، بیشتر و بیشتر پیچیده شده اند. این امر بدین معنی است که روش های فنی سیستماتیک نسبت به گذشته اثر کمتری دارند. اکنون سوال اینست که یک مشتری که متخصص سئو استخدام می کند در واقع چه می خواهد؟

سئو چیست و هدف از آن چیست؟

آیا تا به حال برای توضیح کار خود برای مردم با مشکل مواجه شده اید؟ واقعا سئو چیست و برای چه اجرا می شود؟ بهترین جواب قابل درکی که می توانید در مورد شغل خود به افراد غیرفنی بدهید که آن را بفهمند این است: «قاچاقچی مواد مخدر هستم.»

البته خب این شغل شما نیست، اما درک آن برای افراد عادی راحت تر است. اگر خیلی شما را تحت فشار بگذارند شاید بهتر است توضیح دقیق تری از سئو بدهید: مدل های تبلیغات اینترنتی و انتشار وب. البته در سراسر جهان ثابت شده است که پاسخ شما این است: هان؟؟؟ اغلب هم در آخر نتیجه گیری می کنند که: «بنابراین وب سایت ها را در گوگل رتبه بندی می کنید؟» که در پاسخ می توانید بگویید: «بخشی از آن همین است.» اما به هر حال بهتر است موضوع را به چیز دیگری تغییر دهید.

سئو: نوعی استراتژی کسب و کار

حق با کنفرانس SMX است. سئو فقط برای رتبه بندی نیست، فراتر از این چیزها است. برخی از متخصصان سئو، از آن به عنوان بخشی از استراتژی کسب و کار، یک استراتژی درست به مانند انتشار، نام دامنه، ایجاد نام تجاری، بازاریابی و کسب ترافیک، یاد می کنند. این کار شامل متریک، ردیابی، تبدیل، تقسیم/ تست اجرا، AdWords، Adsense، نوشتن، تحقیق، و مدیریت است. وجه مشترکش این است که حول محور اکوسیستم جستجو می چرخد.

برخی از متخصصان سئو بر مشخصه های خاصی تمرکز می کنند. کار آنها کشیدن سایت از اعماق موتورهای جستجو به رتبه بندی مطلوب است. کار آنها همین جا تمام می شود. اما چنین نقشی دیگر کافی نیست، زیرا شرکت های جستجو مانند گوگل شاخک های خود را در هر گوشه ای از وب گسترش داده اند.

از ده متخصص سوال کنید که کار آنها و یا سئو چیست و احتمالا با ده پاسخ متفاوت روبه رو می شوید. و متاسفانه هیچ کدام از آن ها را شخص غیرفنی درک نخواهد کرد.

یادگیری سئو:

اگر تازه کار خود را شروع کرده اید، چالشی طولانی پیش رو دارید. اگر جز کهنه سربازان سئو هستید، می توانید نظرات خود را در این مورد برای افراد تازه کار با سرچیو به اشتراک بگذارید.

دلیل افراد برای ورود به سئو رسیدن به پول است. حتی یک سازمان غیر انتفاعی نیز، با صرفه جویی در پولی که می توانست در سایر کانال های بازاریابی هزینه کند، می تواند پول بسازد.

آنها می خواهند افراد به جای رقبا سایت آنها را بیابند و با آنها ارتباط پیدا کنند. آنها می خواهند از این افراد مشتریانی برای محصول، خدمات و یا ایده های خود بسازند. اگر قرار بود سایت فقط رتبه بهتری داشته باشد، فرض کنید با کلمه ای کلیدی که هیچ کس آن را جستجو نمی کند یا با کلمه ای که به کسب و کار مورد نظر ارتباطی ندارد، در این صورت سئو اجرا شده فایده ای ندارد. اینکه سایت در صفحه اول گوگل ظاهر می شود مهم نیست. اگر هیچ کس از طریق جستجو در گوگل از سایت بازدید نکند، همه آنچه اتفاق افتاده است افزایش هزینه های پهنای باند بوده است. به عبارت دیگر اسپایدر گوگل از صفحات بازدید کرده و آنها را هضم کرده است و بازدهی سرمایه برای سئو بی نتیجه بوده است.

سئو چیست: سئو برای رتبه بندی نیست.

رتبه بندی باید به چیزی ملموس ترجمه شود. در اغلب موارد، این به معنی به دست آوردن ترافیک بالای بازدید کننده است. برای گرفتن ترافیک، سایت باید کاری بیشتر از رتبه بندی انجام دهد. سایت باید برای بازدیدکنندگان جذاب باشد. بازدیدکننده ای که مجددا بازنگردد، بازدیدکننده نبوده است. برای بازگرداندن بازدید کننده، سئو باید آنها را درک کند. آنها چه میخواهند؟ چه مشکلی دارند؟

زمانی که هدف بازدیدکننده مشخص گردید، می توانند از بازدیدکننده چیزی مانند مصرف کننده، خریدار، مشترک، یا خواننده بسازند. افراد می توانند مشخص نمودن هدف بازدیدکننده را از طریق بررسی search query و مقایسه صفحات با رقبا انجام دهند. شاید برخی بگویند که این فراتر از شرح وظایف متخصص سئو است. اما به هر حال، چه فرد این کار را انجام دهد و چه انجام ندهد، باید از آن آگاه باشد. اگر مشتری نتیجه ای از کار متخصص سئو نبیند، پولی برای آن پرداخت نخواهد کرد.

بنابراین، سئو برای پول است. اما روندی طولانی است که در آن پول کسب می شود.

منبع

seobook

تاکتیک های سئو

تاکتیک های سئو: ۱۲ تاکتیک ریسکی SEO که ممکن است جواب بدهند

تاکتیک های رایج سئو، کلاه سفید خوانده می شوند. به عبارت دیگر، تمرکز آنها بر مخاطبان انسانی و بهینه سازی برای مردم به جای ماشین است. تاکتیک های کلاه سفید محبوب ترین تاکتیک های سئو هستند. اما دسته دیگری از تاکتیک های سئو نیز وجود دارد، که به اصطلاح تاکتیک های پر خطر خوانده می شوند.

احتمالا دوست دارید بدانید منظور از خطر چیست؟ تاکتیک های پر خطر سئو در دو دسته قرار می گیرند. دسته اول شامل تاکتیک هایی است که تجربه کاربر را به خطر می اندازد(UX). این تاکتیک می تواند موجب بروز مشکل شود زیرا SEO باید برای انسان ها انجام گیرد نه موتورهای جستجو. دسته دوم تاکتیک هایی است که به عنوان کلاه خاکستری شناخته می شوند.

پس زمینه تاکتیک های سئو: خاکستری

علاوه بر تاکتیک های کلاه سفید، تاکتیک های کلاه سیاه نیز وجود دارند. این تاکتیک ها معمولا از دستورالعمل های موتورهای جستجو پیروی نمی کنند زیرا تهاجمی تر هستند و به جای انسان ماشین را هدف قرار داده اند.

بنابراین تاکتیک های کلاه خاکستری در جایی در وسط هستند. تاکتیک های کلاه خاکستری  SEOخطرناکتر از کلاه سفید هستند، اما ممکن است باعث ممنوع شدن سایت شما در موتورهای جستجو و سایت های وابسته شوند یا نشوند.

تاکتیک های کلاه خاکستری ممکن است شما را دچار مشکل کنند، شاید هم نکنند. اما گاهی اوقات ارزش خطر کردن را دارند. لازم به ذکر است که اگر هر یک از این راه ها را امتحان کردید، ما مسئول نتیجه آن نیستیم. ما فقط آنها را با شما به اشتراک گذاشته ایم و هشدارهای لازم را داده ایم.

۱۰۰۰ کلمه به مقالات و صفحه اصلی خود بیافزایید:

اولین مورد از تاکتیک های سئو که معرفی می کنیم افزودن ۱۰۰۰ کلمه به مقالات و صفحه اصلی سایت است.

چرا مخاطره آمیز است: زیرا باعث می شود مقاله شما درهم ریخته و طولانی به نظر برسد، که باعث عدم بازدید از سوی خواننده انسانی می شود. هیچ کس به دنبال طوماری از کلمات نیست. خطر UX در صفحه اصلی حتی قوی تر نیز هست. روند طراحی امروز بر اساس متن کمتر و عکس های بیشتر در صفحه اصلی استوار است. افزودن ۱۰۰۰ کلمه به صفحه اصلی می تواند تجربه کاربر را به خطر اندازد، به خصوص اگر به بقیه طراحی شما توجه نکنند.

چرا موثر است: موتورهای جستجو عاشق محتوا، به خصوص محتوای طولانی، هستند.

در واقع، موتورهای جستجو وب سایت هایی را که مطالب طولانی و زیاد دارند، به عنوان وب سایت های مهم ارزیابی میکنند. به همین دلیل ما همیشه از محتوای طولانی دفاع می کنیم. در حالی که شاید افزودن ۱۰۰۰ کلمه به صفحه اصلی بهترین ایده نباشد، انجام این کار در مورد مقالات عالی است. اگر ۱۰۰۰ کلمه به مقالات خود اضافه کنید، به احتمال زیاد در روزهای آینده در آن صفحات شاهد افزایش رتبه بندی خواهید بود. در واقع، serpIQ نشان می دهد که اکثر نتایج # ۱ SERP  حاوی ۲۰۰۰ یا بیشتر کلمه بوده اند. اگر مقالات شما از این تعداد عبور کرده اند متوجه خواهید شد که به سرعت به رتبه بهتری می رسند.

چگونه این کار را انجام دهیم: محتوای خود را به نحوی طولانی کنید که خواندن آن برای کاربر به نحوی مفید باشد.

از سئو منفی استفاده کنید:

استفاده از سئوی منفی یکی دیگر از تاکتیک های سئو است.

چرا مخاطره آمیز است: SEO منفی به جای افزایش رتبه شما به دنبال کاهش رتبه بندی رقبا است. اول باید بگوییم که همه تکنیک های سئو منفی برابر نیستند. برخی از تاکتیک های (مانند هک کردن سایت ها) کاملا اشتباه هستند. اما برخی از تاکتیک ها بیشتر از آنکه کلاهبرداری باشند، استراتژیک هستند.

چرا موثر است: اگر بتوانید نشان دهید که برخی از رقبا از تکنیک های کلاه سیاه استفاده کرده اند، به گوگل لطف کرده اید. اگر بدانید که چطور به درستی از آن استفاده کنید، نتایج خوبی حاصل می شود.

چگونه این کار را انجام دهیم: هنگامی که صحبت از سئو منفی به میان می آید، طیف گسترده ای از تاکتیک ها وجود دارد. به نظر من، یکی از روش های کاملا بی خطر و اخلاقی عبارت است از: گزارش کردن استفاده از تاکتیک های مشکوک SEO توسط رقبا.

برای یافتن این گونه تاکتیک ها نگاهی به سایت رقبای خود بیاندازید. از آنچه پیدا می کنید شگفت زده می شوید.

می توانید در فرم گزارش هرزنامه رسمی گوگل، برخی از خطاهای مشترک را انتخاب کنید (از جمله paid links, rich snippets violations, and Google product abuse)

image04

خرید دامنه منقضی شده:

چرا مخاطره آمیز است: اگر برای تغییر مسیر ۳۰۱ و یا پیوند به سایت دامنه منقضی شده ای بخرید، ممکن است Google متوجه شود و تصمیم بگیرد که آن را حساب نکند. این امر به ویژه اگر دامنه ای نسبتا قدیمی بخرید محتمل است.

چرا موثر است: می توانید ترافیک دامنه خریداری شده را به دامنه خود هدایت کنید و یا دامنه قدیمی را بالا نگه دارید و به سایت خود لینک دهید.

در هر صورت، با هزینه ای کم می توانید به مزیت SEO دست پیدا کنید.

چگونه این کار را انجام دهیم: به  expireddomains.net سر بزنید.

image20

با کلیک بر روی sign up در گوشه بالا سمت راست یک حساب کاربری رایگان بسازید.

image16

اطلاعات خود را تکمیل کنید و بر روی گزینه sign up free کلیک کنید.

image06

زمانی که به حساب خود وارد شوید، با صفحه ای مثل این روبه رو می شوید:

image10

از اینجا، می توانید جستجوی خود را به انواع خاصی از دامنه ها محدود کنید.

در آخر، مطمئن شوید که دامنه منقضی شده مورد نظر شما، هیچ ممنوعیت و یا مجازاتی نداشته است.

خرید دامنه در دسترس:

چرا مخاطره آمیز است: این تاکتیک کمتر از خرید دامنه منقضی شده خاکستری است، اما باز هم خطراتی را در پی دارد.

چرا موثر است: اگر دامنه در هر زمانی فعال بود – و به سایت شما backlink داشته باشد – می تواند برای سایت شما ترافیک تولید کند. و مانند دامنه منقضی شده می توانید سایت را بالا نگه دارید و به سایت خود backlink بدهید.

چگونه این کار را انجام دهیم: خوشبختانه، راه آسانی برای این کار وجود دارد. به DomainsBot.com بروید.

image00

می توانید در نوار جستجو کلمه ای کلیدی را تایپ کنید تا دامنه های مربوط به آن کلمه را بیابید. برای مثال ما  tacos را تایپ کرده ایم

بر روی search کلیک کنید.

image07

دامنه های مربوطه برای شما می آیند و در دسترس بودن یا نبودن آنها مشخص می شود.

از اینجا، می توانید دامنه مورد نظر خود را بیابید و آن را بخرید.

image09

ایجاد تغییرات کوچک در سایت:

چرا مخاطره آمیز است: ایجاد تغییرات کوچک در سایت برای SEO بهتر یکی از روش های عجیب و غریب کلاه خاکستری است. اگر به طور مداوم در سایت خود تغییراتی را ایجاد کنید، خوانندگان متوجه می شوند. و اگر دائما در سایت خود تغییر ایجاد کنید، ممکن است گوگل نیز بفهمد و آن را به عنوان فعالیت های مشکوک ارزیابی کند. در نتیجه شما را مجازات می کند. این روش ۱۰۰٪ تضمین شده نیست، بنابراین خطراتی را در پی دارد.

چرا موثر است: مشخص گردیده است که در این روش SEO سایت ها کمی بهبود می یابد. چرا؟ در این روش اساسا گوگل را فریب داده اید که مطالب خود را به روز کرده اید. و خب گوگل مطالب به روز شده را دوست دارد.

هر زمان که مطالب خود را به شکل قابل توجه به روز رسانی کنید، گوگل مطالب تازه را می بیند و در اکثر موارد، دوباره در سایت شما وارد می شود. ایده این است که اگر گوگل در سایت شما مطلب تازه ای ببیند SEO شما را کمی بهبود می دهد.

چگونه این کار را انجام دهیم: از آنجا که دقیقا نمی دانیم چه مقدار تغییرات می تواند باعث بهبود SEO شود، باید خودتان از روش آزمون و خطا استفاده کنید. MOZ ادعا می کند که تغییرات کوچکی مانند تغییر یک جمله فایده ای ندارد. اما James Sun of Netotraffic با ایجاد تغییرات جزئی در فونت، متن، و حتی در نوار ناوبری موفقیت هایی داشته است.

بنابراین روش های ایجاد تغییر متفاوت و زیاد هستند.

ایجاد صفحات درگاه ارزشمند:

چرا مخاطره آمیز است: مشخص گردیده است که گوگل طرفدار صفحات درگاه نیست. گوگل درگاه ها را مجازات میکند، بنابراین بسیاری از متخصصان سئو از آن حذر می کنند.

چرا موثر است: اگر بتوانید صفحات درگاهی درست کنید که ارزش خوبی دارند، احتمال دارد که گوگل شما را جریمه نکند. گوگل صفحات درگاه را دوست ندارد زیرا آنها ارزش روشن و منحصر به فردی ندارند. بنابراین اگر صفحات درگاه شما ارزش خاصی را تولید کنند، می توانید از مجازات فرار کنید.

چگونه این کار را انجام دهیم: حول محور کلمات کلیدی خود صفحاتی با محتوای غنی ایجاد کنید که قابل خواندن و تا حدودی با ارزش هستند. صفحات درگاه باید چیزی را به خوانندگان ارائه کنند. لازم نیست زیاد باشد، اما باید وجود داشته باشد.

از social bookmarking استفاده کنید:

چرا مخاطره آمیز است: سایت هایی که از social bookmarking زیاد استفاده میکنند به عنوان اسپم مجازات می شوند. همچنین این کار یکی از راه های ساخت پیوند است؛ کاری که گوگل دوست ندارد.

چرا موثر است: social bookmarking یک تن لینک آبدار به سایت شما اضافه میکند.

بر اساس ویکیپدیا، social bookmarking این امکان را می دهد که کاربران بوک مارک اسناد وب را اضافه کنند، حاشیه نویسی و ویرایش کنند و به اشتراک بگذارند.

Del.icio.us یک نمونه از سایت های social bookmarking است.

image13

ژورنال های موتور جستجو دریافته اند که social bookmarking می تواند ترافیک زیادی به همراه داشته باشد. در برخی از موارد، حتی می تواند منبع شماره ۱ ترافیک شما شود.

چگونه این کار را انجام دهیم: ما SocialADR.com  را برای social bookmarking توصیه می کنیم. می توانید محتواها را بوک مارک کنید واعتبار کسب کنید یا صرفا اعتبار بخرید.

image03

با کلیک بر روی Start for Free در صفحه اصلی یک حساب کاربری ایجاد کنید. در تصاویر زیر می توانید به طور خلاصه نحوه استفاده از سایت را ببینید.

image22

image05

میکروسایت درست کنید:

یکی از تاکتیک های سئو کلاه خاکستری ساخت میکروسایت است.

چرا مخاطره آمیز است: ایجاد میکروسایت کمی دشوار است زیرا باید ارزش خاصی برای کاربر تولید کند. و اگر میکروسایت شما صرفا صفحه درگاه پیچیده تری باشد، ممکن است با مجازات روبه رو شوید.

چرا موثر است: میکروسایت ها می توانند برای کلمات کلیدی رتبه بالایی ایجاد کنند. سپس می توانید ازمیکروسایت برای ایجاد backlink به سایت اصلی استفاده کنید.

چگونه این کار را انجام دهیم: یک سایت جدید مربوط به سایت اصلی خود ایجاد کنید. مطمئن شوید که این سایت ارزش خاصی برای خواننده تولید می کند. در حالت ایده آل، موضوع میکروسایت، باید با سایت اصلی یکسان یا مشابه باشد.

به عنوان مثال Tablespoon.com میکروسایت General Mills است. Tablespoon دستور العمل ها و مقالات مربوط به مواد غذایی را ارائه می دهد و مکمل خوبی برای General mills است.

image14

تغییر مقاله:

چرا مخاطره آمیز است: این تاکتیک قوانین مطالب تکراری گوگل را نقض می کند. اساسا شما یک مقاله دارید و آن را به قدری تغییر می دهید که تبدیل به مقاله ای متفاوت شود. این امر به معنی استفاده از مترادف های زیاد، تغییر روش بیان جملات، و تغییر برخی از قالب بندی ها است.

چرا موثر است: از یک مقاله می توانید چندین بار استفاده کنید و برای دریافت backlink بیشتر در سایت های مختلف قرار دهید.

چگونه این کار را انجام دهیم: می توانید به صورت دستی مقالات را تغییر دهید یا از برنامه ای مانند The Best Spinner استفاده کنید.

image11

از هر روشی که استفاده می کنید، مطمئن شوید که مقاله تغییر یافته با اصل آن بسیار متفاوت باشد. این چند نکته را به خاطر داشته باشید.

 • عبارات مهم را تغییر دهید.
 • از عنوان های مختلف استفاده کنید.
 • فرمت ها را تغییر دهید (به عنوان مثال، به جای شماره برای لیست ها از ستاره در کنار آنها استفاده کنید).

و مطمئن شوید که تمام مقالات تغییر یافته با یکدیگر فرق دارند.

Anchor Text دقیقا منطبق:

چرا مخاطره آمیز است: استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر به عنوان انکور تکست به طور معمول نشانه ساخت لینک است. این تاکتیکی است که باید کم استفاده شود. اگر از آن زیاد استفاده کنید گوگل متوجه می شود.

چرا موثر است: هر انکور تکست رتبه بندی شما را افزایش می دهد زیرا کلمه کلیدی به طور مستقیم با سایت شما در ارتباط است.

چگونه این کار را انجام دهیم: هنگامی که backlink می دهید (یا به وب سایت خود لینک می دهید)، از کلمه کلیدی مورد نظر خود به عنوان انکور تکست استفاده کنید.

ارسال به Link Directories:

چرا مخاطره آمیز است: دایرکتوری ها ذاتا برای موتورهای جستجو و نه برای مردم طراحی شده اند. موتورهای جستجو محتوایی که برای کاربران انسانی طراحی نشده باشد را دوست ندارند.

چرا موثر است: اگر این تاکتیک را کم کم در SEO خود استفاده کنید، backlink خوبی در یک سایت با پیج رنک بالا دریافت خواهید کرد.

چگونه این کار را انجام دهیم: با دقت چند link directories انتخاب کنید و لینک خود را وارد کنید.

در ادامه چند link directories خوب و PageRanks آنها آمده است:

http://www.dmoz.org/ (PR7)

http://dir.yahoo.com/ (PR8)

http://botw.org/ (PR7)

http://joeant.com/ (PR6)

http://www.cannylink.com/ (PR5)

http://www.business.com/directory/ (PR5)

http://www.somuch.com/ (PR6)

http://directory.r-tt.com/ (PR5)

http://familyfriendlysites.com/default.asp (PR6)

http://www.allthewebsites.org/ (PR5)

سعی کنید لینک خود را به دایرکتوری با بالاترین پیج رنک ارسال کنید.

ساخت Event link:

یکی دیگر از تاکتیک های سئو ساخت Event Link است.

چرا مخاطره آمیز است: اکثرا ساخت Event link توسط گوگل غیر طبیعی دیده می شود، که بد است.

چرا موثر است: روشی آسان برای ساخت لینک است، و اگر میزبان چندین ایونت باشید، می توانید بعد از مدتی SEO خوبی کسب کنید.

چگونه این کار را انجام دهیم: یک ایونت را، چه دیجیتالی چه به صورت محلی، در کنار هم قرار دهید.

صفحه ای برای ایونت خود ایجاد کنید و در سایت های لیست رویداد ثبت کنید.

از این سایت ها می توانید استفاده کنید:

Yelp.com

MyEvent.com

Spingo.com

Lanyrd.com

Eventful.com

Facebook.com

نتیجه گیری:

در کسب و کار، باید ارزش تقبل ریسک را در هر زمان مشخص کنید. همه تاکتیک های سئو برای شما مناسب نیستند و قطعا نمی توانید از تمام تاکتیک های سئو به صورت یک جا استفاده کنید. از آنها به صورت استراتژیک استفاده کنید. هدف نهایی بهبود رتبه بندی و کسب ترافیک بیشتر است. نکته مهم در رابطه با استفاده از تاکتیک های سئو ایجاد ارزش در آنها هر چند کم است. موتورهای چستجو به دنبال ارزش هستند. به یاد داشته باشید که هر جند برخی از این تکنیک ها سود خوبیبرای شما به همراه دارند، اما نباید تمام بار سئو خود را به آنها محول کنید.

منبع

neilpatel

XML sitemap

XML Sitemap چگونه به بهبود SEO کمک می کند؟

وقتی که صحبت از SEO و بازاریابی به میان می آید، من راه های سریع و آسان را دوست دارم. اگرچه من متعهد به سفری طولانی در وبلاگ نویسی هستم (بیش از ده سال)، بیشتر ترجیح می دهم چند دکمه را فشار دهم و چند اهرم را بکشم تا ترافیک بیشتری داشته باشم. تلاش کمتر، برد بیشتر. این چیزی است که می خواهم. و، خوشبختانه، برخی از تکنیک های SEO در قبال تلاش کم ارزش بالایی تولید می کنند. می خواهم یکی از این تکنیک ها را با شما به اشتراک بگذارم: ایجاد نقشه سایت یا xml sitemap.

حالا قبل از اینکه پس از خواندن عبارت «xml sitemap» فرار کنید، چند خبر خوب برای شما دارم. هر چند xml sitemap جنبه فنی SEO در نظر گرفته می شود، کار سختی نیست. در واقع اصلا فنی نیست. برای ایجاد یک xml sitemap  خوب فقط چند دقیقه باید کار کنید. لازم نیست نحوه کدنویسی را بلد باشید. فقط باید نحوه کلیک کردن را بدانید. رایگان است. آسان است. نسبتا ساده است، و به کمک آن می توانید SEO خود را بهبود ببخشید.

xml sitemap چیست؟

به عبارت ساده، xml sitemap فهرستی از URL های یک وب سایت است. به همین دلیل نقشه سایت نامیده می شود. این کار ساختار نقشه وب سایت و محتوای آن را نشان می دهد (xml  مخفف « Extensible Markup Languag» است که راهی برای نمایش اطلاعات در وب سایت است.) اما چرا باید xml sitemap داشته باشید؟ هدف از آن چیست؟

هدف از  xml sitemap چیست؟

موتورهای جستجو از کرولرها برای سازماندهی و شاخص سازی اطلاعات در وب استفاده می کنند. کرولر می تواند تمام انواع اطلاعات را بخوانند. اما xml sitemap خواندن و شاخص سازی اطلاعات وب سایت را ساده تر می کند. زمانی که این کار انجام شود، وب سایت شما به احتمال قوی تر می تواند به سرعت رتبه خود را بهبود ببخشد. در اصل، xml sitemap به عنوان جدول محتویات وب سایت شما عمل می کند و امکان دریافت و شاخص سازی اطلاعات را به کرولر می دهد.

به این قیاس توجه کنید:

وب سایت خود را به عنوان یک خانه و هر صفحه از آن را به عنوان یک اتاق در نظر بگیرید. xml sitemap همانند نقشه خانه شما است و کار گشتن اتاق ها را برای گوگل ساده تر می کند.

با این حال، یک نقشه سایت سازمان یافته می تواند حتی مزایای بیشتری هم داشته باشد.

نقشه سایت می تواند به روز شدن صفحه، فرکانس به روز رسانی صفحه، اهمیت نسبی صفحات در یک وب سایت، و نحوه یافتن و شاخص سازی محتوایی که در اعماق ساختار سایت قرار دارد را برای موتورهای جستجو مشخص کند.

اطلاعات در یک نقشه سایت بدین صورت به نظر می رسند:

 • محل صفحه در وب سایت (URL آن):  <loc>http://www.example.com/mypage</loc>
 • آخرین تغییر صفحه: <lastmod>2013-10-10</lastmod>
 • میانگین زمانی تغییر: <changefreq>monthly</changefreq>
 • اولویت این صفحه نسبت به صفحات دیگر در سایت:  <priority>1</priority>

این ویژگی ها، به ویژه با توجه به مقدار پیوند غیر مجاز که امروزه برای محتوا رخ می دهد، مهم هستند.

اگر از نقشه سایت استفاده نمی کنید، ممکن است به نظر برسد که وب سایت شما دارای اطلاعات تکراری است که برای SEO شما خوب نیست.

از همه مهمتر، xml sitemap راهی سریع برای ایندکس شدن توسط گوگل است.

همان طور که در ابتدا گفتیم این کار راه بسیار ساده است. بااستفاده از xml sitemap به گوگل می گویید که این سایت من است و می خواهم این صفحات ایندکس شوند. در عرض چند دقیقه، گوگل پاسخ شما را می دهد، به سایت شما وارد می شود و مطالبتان را ایندکس می کند.

اگر از خود می پرسید که آیا واقعا به xml sitemap نیاز دارم؟ باید این همه مشکل به خودم تحمیل کنم؟ باید بگویم که بله!

مزایای زیر را برای xml sitemap در نظر بگیرید:

 • xml sitemap به گوگل می گوید که در سایت شما وارد شود و آن را ایندکس کند.
 • xml sitemap به گوگل می گوید که وارد چه چیزی در وب سایت شما شود.
 • xml sitemap نوع اطلاعات درون وبسایت را به گوگل می گوید.
 • xml sitemap به گوگل می گوید که مطالب چه زمانی به روز می شوند (که باعث رتبه بندی fresh بهتر می شود).
 • xml sitemap به گوگل می گوید که مطالب هر چند وقت یک بار به روز می شوند.
 • xml sitemap مقدار اهمیت مطالبتان را به گوگل می گوید.
 • xml sitemap به وبسایت شما در ایندکس شدن سریع کمک می کند.
 • xml sitemap به غلبه بر محدودیت لینک های داخلی ضعیف وب سایت کمک می کند.
 • xml sitemap به غلبه بر چالش عدم وجود نمایه لینک خارجی قوی کمک می کند.
 • xml sitemap به سایت های بسیار بزرگ به دریافت ایندکس بهتر و سازمان یافته تر کمک می کند.
 • xml sitemap به گوگل در کرول کردن موثرتر وبسایت کمک می کند.
 • xml sitemap به گوگل تمام صفحات وب سایت شما را نشان می دهد، حتی اگر در ساختار سایت عمیق باشند و جستجو در آنها به سرعت ممکن نباشد.

اگر آماده ایجاد xml sitemap هستید، باید یک فرایند سه مرحله ای را دنبال کنید:

 • ایجاد xml sitemap
 • اضافه کردن xml sitemap به وب سایت
 • ارسال xml sitemap به گوگل.

ادامه این مقاله به هر یک از این مراحل می پردازد.

ایجاد XML sitemap  با استفاده از Screaming Frog (برای هر نوع وب سایت):

می توانید از Screaming Frog  برای ایجاد xml sitemap در هر وب سایتی استفاده کنید. مهم نیست از چه نوع سیستم مدیریت محتوایی استفاده می کنید، اندازه وب سایت چقدر است، وب سایت چند ساله است و یا هر سوال دیگری. در واقع، برای ایجاد xml sitemap، حتی لازم نیست که صاحب وب سایت باشید و یا به آن دسترسی داشته باشید.

آیا هزینه ای در بر دارد؟ screaming frog تا ۵۰۰ صفحه کرول رایگان فراهم می کند. برای کرول کردن در وب سایت های بزرگتر از ۵۰۰ صفحه، باید screaming frog دارای مجوز بخرید.

 

درباره screaming frog:

اگر تا به حال screaming frog نداشته اید، آن را نصب کنید. screaming frog نرم افزار دسکتاپ قدرتمندی است که به شما در طیف وسیعی از فعالیت های SEO کمک می کند. نسخه اولیه آن رایگان است. اما نسخه کامل (با خرید مجوز) هزینه ای در حدود ۱۴۹٫۰۰ پوند در سال در بر دارد.

در این بخش، شما را با ایجاد xml sitema از طریق نسخه رایگان screaming frog برای هر نوع وب سایتی آشنا می کنم.

اول، screaming frog را باز کنید.

دوم، URL خود را در کادر بالای صفحه تایپ کنید.

بر روی start کلیک کنید.

بسته به اندازه وب سایت، کرول در آن از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. وبسایتی با ۳۰۰۰ صفحه بیشتر از یک دقیقه طول نمی کشد. اما وبسایت های بزرگ با چندین میلیون صفحه حدود چند ساعت زمان می برند.

هنگامی که کار با سایت به پایان برسد، “۱۰۰” در نوار وضعیت نمایش داده می شود.

حالا، بر روی « Sitemaps» در نوار منو کلیک کنید.

سپس بر روی Create XML Sitemap کلیک کنید.

سپس باید انتخاب کنید که کدام بخش از وب سایت را می خواهید در XML Sitemap داشته باشید.

صفحات NOINDEX: صفحاتی هستند که حاوی کد HTML در header هستند و به موتورهای جستجو می گویند که این صفحه را در جستجوی ایندکس وارد نکند. اگر توسعه دهنده شما برخی صفحات خاص را به عنوان NOINDEX تنظیم کرده است، احتمالا علت خوبی داشته است. هنگامی که شک دارید، این کادر را علامت نزنید.

Canonicalised: ممکن است بیش از یک URL به یک صفحه از محتوا اشاره داشته باشد. اگر canonicalised را علامت بزنید، به ابزار کرول می گویید که همه URL های یک صفحه را بررسی کند. اگر شک دارید، این قسمت را علامت نزنید.

Paginated URLs: Paginated URLs شامل rel= attributes برای گشتن در محتوای سایت می شود. اگر مراقب نباشید، pagination  می تواند برای SEO خطرناک باشد. توصیه می کنم این قسمت را علامت نزنید.

PDFs: می توانید شمول PDFs را در XML Sitemap مشخص کنید. گوگل هر نوع محتوایی را از جمله PDF ایندکس می کند. توصیه میکنم که فایلهای PDF را در XML Sitemap بگنجانید، زیرا PDF ها برای وبسایت شما مهم هستند و ممکن است کاربران به دنبال اطلاعاتی در آنها باشند.

فراموش نکنید که نقشه سایت برای SEO است. اگر می خواهید کسی صفحه ای را در وب سایت شما بیابد، آن را در نقشه سایت خود قرار دهید.

زبانه های « Last Modified»، «Priority» و «change frequency» در رابطه با تاریخ و زمان تغییر صفحات وب هستند. مگر در مواردی که به این تنظیمات وارد هستید، آنها را به طور پیش فرض باقی بگذارید.

اضافه کردن تصاویر به نقشه سایت ایده خوبی است، بنابراین بر روی Images کلیک کنید.

سپس بر روی Include Images کلیک کنید. در کادر سوم Include only relevant Images with up to 10 inlinks به طور خودکار علامت می خورد.

سپس بر روی Next کلیک کنید.

محلی را برای ذخیره XML sitemap مشخص کنید و بر روی Save کلیک کنید.

حالا باید XML sitemap  خود را از طریق FTP در سایت آپلود کنید. اما ایجاد نقشه سایت تنها گام اول است. نقشه سایت بدون ارسال آن به موتور جستجو هیچ سودی ندارد.

نحوه ارسال xml sitemap خود به گوگل:

برای انجام این کار، باید کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) را به وب سایت خود متصل کنید.

اول، به Google Search Console بروید و وب سایت خود را انتخاب کنید.

از dashboard، بر روی Craw کلیک کنید.

در مرحله بعد، بر روی Sitemaps کلیک کنید.

بر روی Add/Test Sitemap کلیک کنید.

URL که در آن نقشه سایت خود را ذخیره کرده اید را وارد کنید. از آن جا که یک فایل XML است، باید با xml تمام شود.

برای مشاهده جزئیات نقشه سایت بر روی Test کلیک کنید. مطمئن شوید که خطایی وجود ندارد.

اگر خطایی وجود نداشت، می توانید نقشه سایت را به گوگل ارسال کنید. دوباره بر روی Add/Test Sitemap کلیک کنید. این بار به جای test بر روی submit کلیک کنید. باقی کار بر عهده گوگل است. نقشه سایت این امکان را به Google میدهد که به سرعت و یکپارچه سایت شما را ایندکس کند و به افزایش رتبه بندی شما کمک کند.

ایجاد XML sitemap با استفاده از Yoast (صرفا برای کاربران وردپرس):

Yoast یکی از محبوب ترین پلاگین های SEO برای وردپرس است. Yoast ایجاد و ارسال XML sitemap را آسان می کند.

در ادامه انجام کار را به صورت گام به گام توضیح می دهیم، اما ابتدا به موارد زیر نیاز دارید:

 • باید از سایت org. استفاده کنید.

 • باید پلاگین Yoast را نصب کرده باشید. (رایگان است.)

 • وب سایت شما باید به Google Search Console متصل باشد.

اکثر وب سایت ها این سه چیز را از قبل دارند. اگر آماده هستید، ادامه دهیم.

ورود به مدیریت وردپرس خود:

اول باید مطمئن شوید که پلاگین Yoast برای ایجاد نقشه سایت آماده است. برای این کار، باید تنظیمات پیشرفته Yoast را روشن کنید.

بر روی پلاگین Yoast کلیک کنید.

آیکون « Y» دارد و می گوید SEO. باید در ستون کناری سمت چپ واقع شده باشد.

 

بر روی گزینه dashboard کلیک کنید.

سپس بر روی features کلیک کنید.

از زبانه های موجود، Advanced settings pages را بیابید.

تنظیمات پیشرفته را به enabled تغییر دهید.

به پایین بروید و بر روی Save Changes کلیک کنید.

پس از این کار باید ببینید که منو Yoast در ستون کناری سمت چپ تغییر کرده است و چند گزینه اضافی در آن وجود دارد.

در منوی Yoast ، بر روی XML sitemaps کلیک کنید.

توجه: در صورتی که منو را نمی بینید، بر روی منوی اصلی Y SEO کلیک کنید تا منوی کشویی باز شود.

در اینجا می توانید قابلیت XML sitemaps سایت خود را راه اندازی کنید.

در اولین تب، General، می توانید تنظیمات را به صورتی که هست رها کنید. اگر آنها را تغییر دادید بر روی Save changes در پایین کادر کلیک کنید.

بر روی User sitemap کلیک کنید.

اگر سایت وردپرس شما نویسندگان متعدد دارد، و می خواهید آدرس آرشیو نویسنده ها ایندکس می شود، می توانید این افزونه را فعال کنید.

البته اگر آن را غیر فعال رها کنید، به قابلیت های کامل نقشه سایت آسیبی نمی رساند.

در این مثال ما آن را disable باقی گذاشتیم، زیرا این سایت وردپرس تنها یک نویسنده دارد.

اگر هر چیزی را تغییر داده اید، بر روی Save changes کلیک کنید.

بر روی Post Types کلیک کنید.

در این بخش، شما در مورد نوع پستی که باید ایندکس شود تصمیم گیری می کنید. در اغلب موارد، بهتر است هر چیزی (از جمله رسانه) در نقشه سایت گنجانده شود.

اگر می خواهید برخی مطالب خود را پنهان کنید، آن ها را از نقشه سایت خارج کنید.اگر مطمئن نیستید، این کار را انجام ندهید. باز هم بر روی save changes کلیک کنید.

حالا، بر روی Excluded posts کلیک کنید.

آیا پستی وجود دارد که می خواهید از نقشه سایت حذف کنید؟ آنها را اینجا اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید، حتی اگر یک پست را از نقشه سایت خارج کنید، افراد همچنان می توانند آن را پیدا کنند، به آن دسترسی داشته باشند و گوگل نیز ممکن است آن را ایندکس کند.

اگر هر پستی را به لیست خروج اضافه کرده اید، بر روی save changes کلیک کنید.

در نهایت، بر روی Taxonomies کلیک کنید.

به احتمال زیاد، تنظیمات را در اینجا به همان صورت باقی می گذارید. هر چه زبانه های بیشتری در نقشه سایت گنجانده شوند، XML sitemap کامل تر خواهد بود.

خوب، نقشه سایت آماده است! اما اول نگاهی به آن بیاندازید.

دوباره به زبانه General بروید.

در زیر عنوان Your XML Sitemap، برای مشاهده XML sitemap کلیک کنید.

هنگامی که آن را باز کنید، به یک صفحه واقعی در سایت خود می روید که ممکن است چیزی شبیه به این تصویر باشد.

به عنوان یک بخش کوچک اما مهم، آخرین بخش از آن URL  را کپی کنید:  sitemap_index.xml.

حالا وقت آن است که این صفحه را به گوگل ارسال کنید.

ارسال XML Sitemap به گوگل:

چه از وردپرس و چه screaming frog استفاده کنید، دستورالعمل ها از اینجا به بعد یکسان هستند.

به Google Search Console بروید.

وب سایت خود را از لیست انتخاب کنید.

در نوار سمت چپ، بر روی crawl کلیک کنید.

سپس بر روی Sitemaps کلیک کنید.

اگر اولین باری باشد که این کار را انجام می دهید، چیزی برای نمایش وجود نخواهد داشت.

بر روی Add/Test Sitemap  کلیک کنید. یک کادر کوچک برای اضافه کردن URL نقشه سایت شما ظاهر خواهد شد.

در اینجا باید URL نقشه سایت خود را که کپی کرده بودید، قرار دهید:

بر روی Submit کلیک کنید.

کنسول جستجو با پیام Item submitted ارسال شما را تایید می کند.

صفحه را refresh کنید.

نقشه سایت تازه ارائه شده در زیر ظاهر خواهد شد.

بعد از چند دقیقه پردازش، گوگل گزارش کاملی از نحوه کارکرد نقشه سایت شما ارائه می دهد.

نتیجه گیری:

به تجربه من، بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان وب از شنیدن XML sitemap وحشت می کنند. به نظر خیلی سخت می آید. اما همان طور که دیدید زیاد کار سختی نبود.

ایجاد XML sitemap با استفاده از برنامه ای مثل screaming frog به معنای واقعی کلمه یک دقیقه یا کمتر طول می کشد. اگر کاملا بی تجربه باشید هم کل روند حداکثر بیست دقیقه طول می کشد. با این حال مزایای آن در SEO خیلی زیاد است. بنابراین اگر تا به حال این کار را برای سایت خود انجام نداده اید، توصیه می کنیم همین امروز شروع کنید.

منبع

neilpatel

structured data چیست و چگونه به سئو کمک می‌کند؟

ممکن است من را نشناسید. من فردی خیلی فنی نیستم. نمی دانم چگونه برنامه نویسی کنم، و جادوگر SEO فنی نیستم. اما می دانم وقتی لازم است باید فنی شد. اضافه کردن structured data به وب سایت، که همچنین تحت عنوان schema markup  شناخته می شود، فنی ترین کاری است که می توانم انجام دهم. این کار می تواند SEO قابل توجهی به وبسایت شما بدهد و رتبه بندی شما را افزایش بدهد. اعتراف می کنم که مقداری منحنی یادگیری در اینجا وجود دارد.

لازم نیست اصلا برنامه نویسی بلد باشید. (اما اگر تجربه برنامه نویسی قبلی داشته باشید، schema markup بسیار ساده تر میشود.) فقط کافی است کمی برای آشنایی با آن زمان بگذارید.

حتی لازم نیست اصطلاحات پیچیده را فرا بگیرید (هر چند من این کار را توصیه می کنم). می توانید این فرایند راخودکار کنید تا نیازی به انجام کارهای سخت نباشد.

اما قطعا باید بدانید که structured data چیست و چرا این قدر مهم است. در حالی که این یک جنبه فنی تر SEO است، اما مطمئنا ارزش یادگیری را دارد. در پی آن مجموعه ای از مهارت های جدید را فرامی گیرید که به بهبود رتبه بندی سایت شما کمک می کند. می دانم که structured data و  schema markupبه نظر پیچیده می آیند. بله در نظر اول پیچیده هستند، اما هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. بنابراین بیایید شروع کنیم و در مورد آن حرف بزنیم.

structured data چیست؟

structured data که با نام schema markup هم خوانده می شود، نوعی کد است که امکان جستجو، سازمان دهی و نمایش مطالب شما را برای موتورهای جستجو آسان تر می کند. structured data در مورد معنای داده های سایت شما با موتورهای جستجو ارتباط برقرار می کنند. بدون schema markup، موتورهای جستجو تنها می توانند بگوید که داده های شما چه می گویند و برای تعیین چرایی بودن آنها در آنجا باید سخت تر کار کنند.

فرض کنید که می خواهید اطلاعات تماس شرکت خود را در اختیار دیگران قرار دهید. می توانید این اطلاعات را در پایین صفحه خود قرار دهید و این کار برای هر بازدید کننده انسانی کافی است. اما موتورهای جستجو باید برای درک معنی این داده های خام کمی بیشتر کار کنند. اما اگر از schema markup استفاده کنید به موتورهای جستجو می گویید که اینها (به جای داده های خام تصادفی) اطلاعات تماس شما هستند.

این کار را با استفاده از این markup انجام می دهید:

می دانم باز هم گیج کننده است اما کمی صبر کنید. در ادامه همه چیز را به جزئیات خواهم گفت.

در واقع، شما به موتورهای جستجو در تجزیه و تحلیل راحت تر محتوای خود کمک می کنید.

این امر فوق العاده مهم است. اگر جستجو در وب سایت شما برای موتورهای جستجو آسان باشد، به یک مزیت SEO دست یافته اید. می دانم که برخی از شما می گویید:«اما مگر قرار نیست برای بازدیدکنندگان انسانی نه ماشینی بنویسیم؟»

ممکن است تعجب کنید که schema markup برای کمک به کاربران طراحی شده بود. به آن به عنوان یک کارت تجاری فوق العاده دقیق نگاه کنید که اطلاعات شما را به وضوح نمایش می دهد.

به نظر پیچیده می آید.

اما در نهایت به منظور کمک به افرادی مثل من و شما است.

یکی دیگر از دلایل ضرورت schema markup ساده تر کردن کار موتور جستجو است. بنابراین شما برای ماشین نمی نویسید. بلکه بدون تغییر محتوای خود جزئیات بیشتری به آن اضافه می کنید. جزئیات بیشتر در این مورد را می توانید در schema.org بیابید.

ما بعدا از این سایت استفاده بیشتری خواهیم کرد و توصیه می کنم آن را بوک مارک کنید. احتمالا ازشنیدن این خوشحال می شوید که لازم نیست همه چیز را در مورد schema markup بدانید تا از آن در سایت خود استفاده کنید. می توانید در طی یک ساعت شروع به استفاده از آن کنید. برخی از اصول را ابتدا باید یاد بگیرید، اما پس از آن، همه چیز به روانی انجام می شود.

آنچه باید بدانید (و آنچه نباید بدانید)

وقتی با مشتریان خود در مورد schema markup صحبت می کنم، وحشت زده می شوند. من ترس آنها را درک می کنم، به هر حال هزاران اصطلاح در این مورد وجود دارد.

حفظ کردن تمام آنها دشوار است و برای استفاده در روز اول حتی پیچیده نیز به نظر می رسند. خبر خوب این است که لازم نیست چیزی را حفظ کنید و می توانید از structured data همین امروز استفاده کنید.

این چیزی است که باید بدانید:

۱) نوع structured data مورد استفاده

سه نوع داده اصلی وجود دارد که در جدول زیر آمده است.

از آنجا که JSON-LD نوع توصیه شده است، ما از این نوع استفاده خواهیم کرد. این نکته را عنوان کردم زیرا می خواهم بدانید که microdata و RDFa با JSON-LD متفاوت است. بنابراین اگر در مورد structured data تحقیق می کنید، مطمئن شوید که نوشته در مورد JSON-LD و نه یکی از دو نوع دیگر است.

۲) رایج ترین اصطلاحات schema

می توانید بدون دانستن این موارد ادامه دهید، اما اگر برای یادگیری این اصطلاحات کلیدی کمی زمان بگذارید، سریع تر پیش خواهید رفت.

الف) itemscope: این یکی از رایج ترین اصطلاحات schema است. این مورد اساسا محتوای شما را بر اساس موضوع سازمان دهی می کند. به طور خاص، این اصطلاح به موتورهای جستجو می گوید که تمام محتواهای مشخص شده با برچسب itemscope درباره مبحث یکسانی هستند. به آن به عنوان طبقه بندی مطالب خود به بخش های مختلف فکر کنید.

در اینجا یک مثال از Schema.org آمده است. در واقع HTML شما این گونه به نظر می رسد:

می توانید با یک تغییر کوچک به موتورجستجو بگویید که تمام اطلاعات در مورد یک موضوع هستند. فقط کافی است عبارت itemscope را  در پایان برچسب <div> بیاورید، مثلا:

در این صورت موتورهای جستجو تمام داده های بین برچسب را در یک گروه طبقه بندی خواهد کرد.

ب) itemtype: اصطلاح itemtype مطالب شما را را بیشتر طبقه بندی می کند. اصطلاح itemscope به موتورهای جستجو می گوید که مطالب شما در مورد یک موضوع هستند، و اصطلاح itemtype نوع مطالب شما را نشان می دهد.

در این مثال، itemtype markup شبیه به این است:

این اصطلاح به موتورهای جستجو می گویید که تمام محتوای بین برچسب <div> درباره یک فیلم است.

ج) itemprop: این اصطلاح به شما امکان تعریف برخی خواص محتوا را می دهد. در واقع، اصطلاح itemprop اطلاعات بیشتری در مورد آیتم ارائه می دهد. انواع بی شماری از itemprops را می توانید اختصاص دهید. برای نمونه در مثال ما، این نوع از itemprop امکان پذیر است:

با استفاده از تمام این اصطلاحات، جزئیات زیادی را اضافه می کنید که بسیار خوب است. این بدان معناست که موتورهای جستجو به راحتی و با دقت بیشتری می توانند مطالب شما را سازماندهی کنند.

۳) دستورالعمل structured data گوگل:

اگر برای گوگل SEO انجام می دهید، و البته چه کسی این کار را انجام نمی دهد، باید با قواعد آنها بازی کنید. structured data نیز از این قاعده مستثنی نیست. آنها دستورالعمل های کیفی برای استفاده از schema markup دارند:

لازم است که آنها را در هنگام استفاده از schema markup در ذهن داشته باشید. زمانی برای black hat یا gray hat SEO نیست.

به یاد داشته باشید، که تمام هدف استفاده از structured data کمک به موتورهای جستجو برای نمایش بهتر مطالب شما به افراد است.

به موتورهای جستجو کمک کنید تا آنها نیز در عوض به شما کمک کنند که همان افزایش بازدید شما است.

افزودن structured data به سایت:

اکنون به فرایند واقعی اضافه کردن schema markup به سایت خود بپردازیم.

متاسفانه، این می تواند یک فرآیند تا حدودی طولانی باشد. همه اینها به سیستمی که برای مدیریت سایت خود استفاده می کنید و سطح کنترل مورد نظر شما بر روندها بستگی دارد.

من دو مورد از بهترین راه های پیاده سازی schema را عنوان می کنم: Structured Data Markup Helper گوگل و پلاگین وردپرس.

۱) استفاده از پلاگین های وردپرس

اگر شما یکی از میلیون ها نفری هستید که از وردپرس برای وب سایت خود استفاده می کنند، در این صورت استفاده از schema markup برای شما بسیار آسان است.

چندین پلاگین اختصاصی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. به نظر من، بهترین آنها Schema App Structured Data است که می توانید آن را از اینجا دریافت کنید.

این پلاگین برای کل سایت شما schema markup تولید می کند. حتی می توانید بروید و به صورت دستی markup را ویرایش کنید. (و یا می توانید پلاگین را با جستجوی Plugins > Add New پیدا کنید.)

هنگامی که پلاگین را دانلود کردید، می توانید با رفتن به Plugins > Add New  آن را بازگذاری کنید. سپس بر روی Choose file کلیک کنید و و فایل zip پلاگین دانلود شده را انتخاب کنید.

بر روی Install Now کلیک کنید.

در نهایت، بر روی Activate Plugin کلیک کنید.

حالا زمانی که یک پست یا صفحه را از هر نوعی ویرایش می کنید، در زیر کادر ویرایش پنجره ای می بینید که می گوید Schema App Structured Data:

معمولا، این پلاگین بهترین نوع schema markup را اضافه می کند.

اما این جایی است که شناخت اصول اولیه structured data مفید است. می توانید markup را بازبینی کنید و تغییراتی که به نظر می آید را اعمال کنید.

اگر می خواهید markup را ویرایش کنید، بر روی آیکون مداد در سمت راست پایین کلیک کنید.

(همچنین دقت کنید که کادر بالا سمت چپ JSON-LD را مشخص می کند. این دقیقا همان چیزی است که می خواهید.)

به طور خلاصه پلاگین همین است. استفاده از آن واقعا ساده است، بنابراین اگر از وردپرس استفاده می کنید، آن را توصیه می کنم.

۲) استفاده از Structured Data Markup Helper گوگل

می دانم که بسیاری از شما از وردپرس استفاده نمی کنید، بنابراین در اینجا یک روش دیگر برای اضافه کردن structured data می آید که در واقع بسیار ساده است.

این روش برای هر سایتی، بدون توجه به میزبان و نوع سایت، مناسب است.

گوگل Structured Data Markup Helper را برای کمک به مدیران سایت جهت افزودن schema markup به سایت های خود بدون هیچ زحمتی ارائه کرده است.

استفاده از آن ساده است. اول، به صفحه Structured Data Markup Helper بروید:

اطمینان حاصل کنید که تب وب سایت بررسی شده است:

(بله، می توانید ایمیل ها را نیز با این ابزار markup کنید.)

سپس URL صفحه ای را که می خواهید markup کنید، کپی و پیست کنید. آن را در کادر URL در پایین صفحه پیست کنید:

اگر فقط HTML دارید، تگ HTML را انتخاب کنید و کد خود را در کادر وارد کنید:

سپس یکی از ده طبقه بندی که گوگل فراهم می کند را انتخاب نمایید. این انتخاب می تواند کمی احساس محدودیت به شما بدهد، اما در می یابید که اغلب مطالب شما تحت یکی از این ده دسته قرار می گیرند.

از آنجا که در این مثال از یک پست وبلاگ استفاده کرده ام، article را انتخاب می کنم.

هنگامی که همه کارها را انجام دادید، بر روی Start Tagging کلیک کنید.

در صفحه بعد، دو پانل مشاهده می کنید. پنجره سمت چپ مطالب شما است (صفحه و یا کد HTML)، و پنجره سمت راست ابزار schema markup است.

برای علامت زدن چیزی، آن را در پنجره سمت چپ هایلایت کنید.

به عنوان مثال، برای علامت گذاری عنوان یک مقاله، با کلیک چپ و کشیدن بر روی متنی که می خواهید هایلایت کنید این کار را انجام دهید. یک کادر پاپ آپ باز می شود که گزینه هایی برای برچسب های markup مختلف مشاهده می کنید:

از آنجا که در این مورد نام مقاله است، name را برای آن انتخاب کنید. تغییر را در پنل سمت راست زیر My Data Items خواهید دید.

اگر می خواهید یک تصویر را markup کنید، بر روی تصویر کلیک کنید و image را از کادر پاپ آپ انتخاب کنید.

اینها اصول  Structured Data Markup Helper است. این فرایند در مورد نوع محتوا تغییری نمی کند. در پنجره My Data Items، گوگل فهرستی از عناصر اصلی را که می خواهید markup کنید ارائه کرده است.

لازم نیست همه این عناصر را markup کنید، اما آن را توصیه می کنم.

به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که کامل ترین markup را ایجاد کرده اید. این بزرگترین مزیت است.

هنگامی که کار mark کردن همه چیز را در صفحه خود به پایان رساندید، بر روی Create HTML در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

در اینجا یک گام مهم در پیش رو است. در کادر دوم سمت چپ کلیک کنید تا باز شود و JSON-LD را به جای microdata انتخاب کنید.

حتما این کار را انجام دهید زیرا JSON-LD نوع ترجیح داده شده structured data توسط گوگل است.

کد تولید شده را کپی کنید و پیست کنید. (اگر می خواهید آن را باز هم کپی کنید، توصیه می کنم کادر را باز نگه دارید)

همه چیز تا به حال بسیار آسان بوده است، اما در این مرحله، می تواند کمی مشکل شود.

دلیلش این است که باید به کل وب سایت خود markup اضافه کنید، که اغلب سخت ترین بخش از این روند است.

در واقع، این schema markup (نوشته شده در HTML) باید به کد منبع شما برود.

اگر سایت شما تنها فایل های صفحه استاتیک دارد، قرار دادن markup در سایت شما بسیار آسان است. بر روی download  در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

در مرحله بعد، به کد منبع برای این صفحه خاص بروید. کد فعلی را حذف کنید و این کد جدید را در محل آن وارد کنید.

اما اگر سایت شما دارای صفحات غیر استاتیک است، مسئله کمی دشوار تر می شود. و متاسفانه، این مورد برای اکثر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) صدق می کند.

وقتی صحبت از پیاده سازی structured data پیش می آید، وردپرس یکی از سخت ترین CMS ها است زیرا محتوای شما را جدا می کند. باید به body copy و کد در ویرایشگر صفحه خود دسترسی یابید، اما header هر صفحه در فایل خود جا دارد.

برخی از schema markup باید به header برود. این بدان معناست که باید به فایل تم خود بروید و به صورت دستی کد را وارد کنید.

اگر این کار را اشتباه انجام دهید ممکن است کل سایت را به هم بریزید. حتی اگر بک آپ سایت را داشته باشید، این مشکل باز هم درد بزرگی است. به همین دلیل، اگر قرار است از این مسیر بروید توصیه می کنم یک توسعه دهنده استخدام کنید.

اگر در این مورد نگران هستید، می توانید صرفا schema را در کد برای کپی بدنه قرار دهید.

یک گزینه دیگر…

این گزینه سومی است که می توانید انجام دهید، اما در صورتی که تجربه برنامه نویسی ندارید، آن را توصیه نمی کنم.

گزینه سوم اضافه کردن schema markup به صورت دستی است.

این همان کاری است که گفته شد اگر درست انجام نشود سایت را به هم می ریزد. اگر مراقب نباشید ممکن است به سایت آسیب بزنید.

اما این گزینه مزایای خود را دارد.

ابزارهایی که به اشتراک گذاشته ام تا حدودی محدود هستند. اگر schema markup را به صورت دستی وارد کنید، می توانید خیلی بیشتر وارد عمق آن شوید.

و همچنین می توانید مطمئن شوید که همه چیز همان طور است که می خواهید.

بنابراین اگر اعتماد به نفس و تجربه برنامه نویسی دارید، این گزینه خوبی است.

نتیجه گیری:

اگر در آغاز این مقاله از اصطلاح structured data وحشت کرده بودید، امیدوارم الان چنین حسی نداشته باشید.

در واقع این واژه خیلی ساده تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد و آن بهترین کاری است که باید از امروز شروع به انجام آن کنید.

باور کنید من هم گاهی وسوسه می شوم که از SEO فنی چشم پوشی کنم. گاهی زمان بر است و گاهی نیز فقط تمایلی به آن ندارم. اما باز هم این کار را انجام می دهم زیرا می دانم در دراز مدت به سایت من کمک می کند.

اگر می خواهید سایتتان مدتی سر زبان ها باشد، یادگیری اصول اولیه structured data و markup کردن سایت ارزش زیادی دارد.

قبلا هم این را گفته ام و باز هم می گویم: SEO یک استراتژی بلند مدت است.

باید تمایل داشته باشید که الان کار کنید تا پاداش آن را بعدا دریافت کنید.

آیا این یعنی که برای اثربخشی SEO باید چند سال صبر کنید؟ نه اصلا! اما به هر حال یک شبه به موفقیت دست نمی یابید.

همین امر در مورد structured data صدق می کند. اگر آن را از همین امروز در سایت خود پیاده کنید، نتایج واقعی آن را در دراز مدت می بینید.

آیا می خواهید امسال از schema markup استفاده کنید؟

منبع

neilpatel