structured data چیست و چگونه به سئو کمک می‌کند؟

ممکن است من را نشناسید. من فردی خیلی فنی نیستم. نمی دانم چگونه برنامه نویسی کنم، و جادوگر SEO فنی نیستم. اما می دانم وقتی لازم است باید فنی شد. اضافه کردن structured data به وب سایت، که همچنین تحت عنوان schema markup  شناخته می شود، فنی ترین کاری است که می توانم انجام دهم. این کار می تواند SEO قابل توجهی به وبسایت شما بدهد و رتبه بندی شما را افزایش بدهد. اعتراف می کنم که مقداری منحنی یادگیری در اینجا وجود دارد.

لازم نیست اصلا برنامه نویسی بلد باشید. (اما اگر تجربه برنامه نویسی قبلی داشته باشید، schema markup بسیار ساده تر میشود.) فقط کافی است کمی برای آشنایی با آن زمان بگذارید.

حتی لازم نیست اصطلاحات پیچیده را فرا بگیرید (هر چند من این کار را توصیه می کنم). می توانید این فرایند راخودکار کنید تا نیازی به انجام کارهای سخت نباشد.

اما قطعا باید بدانید که structured data چیست و چرا این قدر مهم است. در حالی که این یک جنبه فنی تر SEO است، اما مطمئنا ارزش یادگیری را دارد. در پی آن مجموعه ای از مهارت های جدید را فرامی گیرید که به بهبود رتبه بندی سایت شما کمک می کند. می دانم که structured data و  schema markupبه نظر پیچیده می آیند. بله در نظر اول پیچیده هستند، اما هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. بنابراین بیایید شروع کنیم و در مورد آن حرف بزنیم.

structured data چیست؟

structured data که با نام schema markup هم خوانده می شود، نوعی کد است که امکان جستجو، سازمان دهی و نمایش مطالب شما را برای موتورهای جستجو آسان تر می کند. structured data در مورد معنای داده های سایت شما با موتورهای جستجو ارتباط برقرار می کنند. بدون schema markup، موتورهای جستجو تنها می توانند بگوید که داده های شما چه می گویند و برای تعیین چرایی بودن آنها در آنجا باید سخت تر کار کنند.

فرض کنید که می خواهید اطلاعات تماس شرکت خود را در اختیار دیگران قرار دهید. می توانید این اطلاعات را در پایین صفحه خود قرار دهید و این کار برای هر بازدید کننده انسانی کافی است. اما موتورهای جستجو باید برای درک معنی این داده های خام کمی بیشتر کار کنند. اما اگر از schema markup استفاده کنید به موتورهای جستجو می گویید که اینها (به جای داده های خام تصادفی) اطلاعات تماس شما هستند.

این کار را با استفاده از این markup انجام می دهید:

می دانم باز هم گیج کننده است اما کمی صبر کنید. در ادامه همه چیز را به جزئیات خواهم گفت.

در واقع، شما به موتورهای جستجو در تجزیه و تحلیل راحت تر محتوای خود کمک می کنید.

این امر فوق العاده مهم است. اگر جستجو در وب سایت شما برای موتورهای جستجو آسان باشد، به یک مزیت SEO دست یافته اید. می دانم که برخی از شما می گویید:«اما مگر قرار نیست برای بازدیدکنندگان انسانی نه ماشینی بنویسیم؟»

ممکن است تعجب کنید که schema markup برای کمک به کاربران طراحی شده بود. به آن به عنوان یک کارت تجاری فوق العاده دقیق نگاه کنید که اطلاعات شما را به وضوح نمایش می دهد.

به نظر پیچیده می آید.

اما در نهایت به منظور کمک به افرادی مثل من و شما است.

یکی دیگر از دلایل ضرورت schema markup ساده تر کردن کار موتور جستجو است. بنابراین شما برای ماشین نمی نویسید. بلکه بدون تغییر محتوای خود جزئیات بیشتری به آن اضافه می کنید. جزئیات بیشتر در این مورد را می توانید در schema.org بیابید.

ما بعدا از این سایت استفاده بیشتری خواهیم کرد و توصیه می کنم آن را بوک مارک کنید. احتمالا ازشنیدن این خوشحال می شوید که لازم نیست همه چیز را در مورد schema markup بدانید تا از آن در سایت خود استفاده کنید. می توانید در طی یک ساعت شروع به استفاده از آن کنید. برخی از اصول را ابتدا باید یاد بگیرید، اما پس از آن، همه چیز به روانی انجام می شود.

آنچه باید بدانید (و آنچه نباید بدانید)

وقتی با مشتریان خود در مورد schema markup صحبت می کنم، وحشت زده می شوند. من ترس آنها را درک می کنم، به هر حال هزاران اصطلاح در این مورد وجود دارد.

حفظ کردن تمام آنها دشوار است و برای استفاده در روز اول حتی پیچیده نیز به نظر می رسند. خبر خوب این است که لازم نیست چیزی را حفظ کنید و می توانید از structured data همین امروز استفاده کنید.

این چیزی است که باید بدانید:

۱) نوع structured data مورد استفاده

سه نوع داده اصلی وجود دارد که در جدول زیر آمده است.

از آنجا که JSON-LD نوع توصیه شده است، ما از این نوع استفاده خواهیم کرد. این نکته را عنوان کردم زیرا می خواهم بدانید که microdata و RDFa با JSON-LD متفاوت است. بنابراین اگر در مورد structured data تحقیق می کنید، مطمئن شوید که نوشته در مورد JSON-LD و نه یکی از دو نوع دیگر است.

۲) رایج ترین اصطلاحات schema

می توانید بدون دانستن این موارد ادامه دهید، اما اگر برای یادگیری این اصطلاحات کلیدی کمی زمان بگذارید، سریع تر پیش خواهید رفت.

الف) itemscope: این یکی از رایج ترین اصطلاحات schema است. این مورد اساسا محتوای شما را بر اساس موضوع سازمان دهی می کند. به طور خاص، این اصطلاح به موتورهای جستجو می گوید که تمام محتواهای مشخص شده با برچسب itemscope درباره مبحث یکسانی هستند. به آن به عنوان طبقه بندی مطالب خود به بخش های مختلف فکر کنید.

در اینجا یک مثال از Schema.org آمده است. در واقع HTML شما این گونه به نظر می رسد:

می توانید با یک تغییر کوچک به موتورجستجو بگویید که تمام اطلاعات در مورد یک موضوع هستند. فقط کافی است عبارت itemscope را  در پایان برچسب <div> بیاورید، مثلا:

در این صورت موتورهای جستجو تمام داده های بین برچسب را در یک گروه طبقه بندی خواهد کرد.

ب) itemtype: اصطلاح itemtype مطالب شما را را بیشتر طبقه بندی می کند. اصطلاح itemscope به موتورهای جستجو می گوید که مطالب شما در مورد یک موضوع هستند، و اصطلاح itemtype نوع مطالب شما را نشان می دهد.

در این مثال، itemtype markup شبیه به این است:

این اصطلاح به موتورهای جستجو می گویید که تمام محتوای بین برچسب <div> درباره یک فیلم است.

ج) itemprop: این اصطلاح به شما امکان تعریف برخی خواص محتوا را می دهد. در واقع، اصطلاح itemprop اطلاعات بیشتری در مورد آیتم ارائه می دهد. انواع بی شماری از itemprops را می توانید اختصاص دهید. برای نمونه در مثال ما، این نوع از itemprop امکان پذیر است:

با استفاده از تمام این اصطلاحات، جزئیات زیادی را اضافه می کنید که بسیار خوب است. این بدان معناست که موتورهای جستجو به راحتی و با دقت بیشتری می توانند مطالب شما را سازماندهی کنند.

۳) دستورالعمل structured data گوگل:

اگر برای گوگل SEO انجام می دهید، و البته چه کسی این کار را انجام نمی دهد، باید با قواعد آنها بازی کنید. structured data نیز از این قاعده مستثنی نیست. آنها دستورالعمل های کیفی برای استفاده از schema markup دارند:

لازم است که آنها را در هنگام استفاده از schema markup در ذهن داشته باشید. زمانی برای black hat یا gray hat SEO نیست.

به یاد داشته باشید، که تمام هدف استفاده از structured data کمک به موتورهای جستجو برای نمایش بهتر مطالب شما به افراد است.

به موتورهای جستجو کمک کنید تا آنها نیز در عوض به شما کمک کنند که همان افزایش بازدید شما است.

افزودن structured data به سایت:

اکنون به فرایند واقعی اضافه کردن schema markup به سایت خود بپردازیم.

متاسفانه، این می تواند یک فرآیند تا حدودی طولانی باشد. همه اینها به سیستمی که برای مدیریت سایت خود استفاده می کنید و سطح کنترل مورد نظر شما بر روندها بستگی دارد.

من دو مورد از بهترین راه های پیاده سازی schema را عنوان می کنم: Structured Data Markup Helper گوگل و پلاگین وردپرس.

۱) استفاده از پلاگین های وردپرس

اگر شما یکی از میلیون ها نفری هستید که از وردپرس برای وب سایت خود استفاده می کنند، در این صورت استفاده از schema markup برای شما بسیار آسان است.

چندین پلاگین اختصاصی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. به نظر من، بهترین آنها Schema App Structured Data است که می توانید آن را از اینجا دریافت کنید.

این پلاگین برای کل سایت شما schema markup تولید می کند. حتی می توانید بروید و به صورت دستی markup را ویرایش کنید. (و یا می توانید پلاگین را با جستجوی Plugins > Add New پیدا کنید.)

هنگامی که پلاگین را دانلود کردید، می توانید با رفتن به Plugins > Add New  آن را بازگذاری کنید. سپس بر روی Choose file کلیک کنید و و فایل zip پلاگین دانلود شده را انتخاب کنید.

بر روی Install Now کلیک کنید.

در نهایت، بر روی Activate Plugin کلیک کنید.

حالا زمانی که یک پست یا صفحه را از هر نوعی ویرایش می کنید، در زیر کادر ویرایش پنجره ای می بینید که می گوید Schema App Structured Data:

معمولا، این پلاگین بهترین نوع schema markup را اضافه می کند.

اما این جایی است که شناخت اصول اولیه structured data مفید است. می توانید markup را بازبینی کنید و تغییراتی که به نظر می آید را اعمال کنید.

اگر می خواهید markup را ویرایش کنید، بر روی آیکون مداد در سمت راست پایین کلیک کنید.

(همچنین دقت کنید که کادر بالا سمت چپ JSON-LD را مشخص می کند. این دقیقا همان چیزی است که می خواهید.)

به طور خلاصه پلاگین همین است. استفاده از آن واقعا ساده است، بنابراین اگر از وردپرس استفاده می کنید، آن را توصیه می کنم.

۲) استفاده از Structured Data Markup Helper گوگل

می دانم که بسیاری از شما از وردپرس استفاده نمی کنید، بنابراین در اینجا یک روش دیگر برای اضافه کردن structured data می آید که در واقع بسیار ساده است.

این روش برای هر سایتی، بدون توجه به میزبان و نوع سایت، مناسب است.

گوگل Structured Data Markup Helper را برای کمک به مدیران سایت جهت افزودن schema markup به سایت های خود بدون هیچ زحمتی ارائه کرده است.

استفاده از آن ساده است. اول، به صفحه Structured Data Markup Helper بروید:

اطمینان حاصل کنید که تب وب سایت بررسی شده است:

(بله، می توانید ایمیل ها را نیز با این ابزار markup کنید.)

سپس URL صفحه ای را که می خواهید markup کنید، کپی و پیست کنید. آن را در کادر URL در پایین صفحه پیست کنید:

اگر فقط HTML دارید، تگ HTML را انتخاب کنید و کد خود را در کادر وارد کنید:

سپس یکی از ده طبقه بندی که گوگل فراهم می کند را انتخاب نمایید. این انتخاب می تواند کمی احساس محدودیت به شما بدهد، اما در می یابید که اغلب مطالب شما تحت یکی از این ده دسته قرار می گیرند.

از آنجا که در این مثال از یک پست وبلاگ استفاده کرده ام، article را انتخاب می کنم.

هنگامی که همه کارها را انجام دادید، بر روی Start Tagging کلیک کنید.

در صفحه بعد، دو پانل مشاهده می کنید. پنجره سمت چپ مطالب شما است (صفحه و یا کد HTML)، و پنجره سمت راست ابزار schema markup است.

برای علامت زدن چیزی، آن را در پنجره سمت چپ هایلایت کنید.

به عنوان مثال، برای علامت گذاری عنوان یک مقاله، با کلیک چپ و کشیدن بر روی متنی که می خواهید هایلایت کنید این کار را انجام دهید. یک کادر پاپ آپ باز می شود که گزینه هایی برای برچسب های markup مختلف مشاهده می کنید:

از آنجا که در این مورد نام مقاله است، name را برای آن انتخاب کنید. تغییر را در پنل سمت راست زیر My Data Items خواهید دید.

اگر می خواهید یک تصویر را markup کنید، بر روی تصویر کلیک کنید و image را از کادر پاپ آپ انتخاب کنید.

اینها اصول  Structured Data Markup Helper است. این فرایند در مورد نوع محتوا تغییری نمی کند. در پنجره My Data Items، گوگل فهرستی از عناصر اصلی را که می خواهید markup کنید ارائه کرده است.

لازم نیست همه این عناصر را markup کنید، اما آن را توصیه می کنم.

به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که کامل ترین markup را ایجاد کرده اید. این بزرگترین مزیت است.

هنگامی که کار mark کردن همه چیز را در صفحه خود به پایان رساندید، بر روی Create HTML در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

در اینجا یک گام مهم در پیش رو است. در کادر دوم سمت چپ کلیک کنید تا باز شود و JSON-LD را به جای microdata انتخاب کنید.

حتما این کار را انجام دهید زیرا JSON-LD نوع ترجیح داده شده structured data توسط گوگل است.

کد تولید شده را کپی کنید و پیست کنید. (اگر می خواهید آن را باز هم کپی کنید، توصیه می کنم کادر را باز نگه دارید)

همه چیز تا به حال بسیار آسان بوده است، اما در این مرحله، می تواند کمی مشکل شود.

دلیلش این است که باید به کل وب سایت خود markup اضافه کنید، که اغلب سخت ترین بخش از این روند است.

در واقع، این schema markup (نوشته شده در HTML) باید به کد منبع شما برود.

اگر سایت شما تنها فایل های صفحه استاتیک دارد، قرار دادن markup در سایت شما بسیار آسان است. بر روی download  در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

در مرحله بعد، به کد منبع برای این صفحه خاص بروید. کد فعلی را حذف کنید و این کد جدید را در محل آن وارد کنید.

اما اگر سایت شما دارای صفحات غیر استاتیک است، مسئله کمی دشوار تر می شود. و متاسفانه، این مورد برای اکثر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) صدق می کند.

وقتی صحبت از پیاده سازی structured data پیش می آید، وردپرس یکی از سخت ترین CMS ها است زیرا محتوای شما را جدا می کند. باید به body copy و کد در ویرایشگر صفحه خود دسترسی یابید، اما header هر صفحه در فایل خود جا دارد.

برخی از schema markup باید به header برود. این بدان معناست که باید به فایل تم خود بروید و به صورت دستی کد را وارد کنید.

اگر این کار را اشتباه انجام دهید ممکن است کل سایت را به هم بریزید. حتی اگر بک آپ سایت را داشته باشید، این مشکل باز هم درد بزرگی است. به همین دلیل، اگر قرار است از این مسیر بروید توصیه می کنم یک توسعه دهنده استخدام کنید.

اگر در این مورد نگران هستید، می توانید صرفا schema را در کد برای کپی بدنه قرار دهید.

یک گزینه دیگر…

این گزینه سومی است که می توانید انجام دهید، اما در صورتی که تجربه برنامه نویسی ندارید، آن را توصیه نمی کنم.

گزینه سوم اضافه کردن schema markup به صورت دستی است.

این همان کاری است که گفته شد اگر درست انجام نشود سایت را به هم می ریزد. اگر مراقب نباشید ممکن است به سایت آسیب بزنید.

اما این گزینه مزایای خود را دارد.

ابزارهایی که به اشتراک گذاشته ام تا حدودی محدود هستند. اگر schema markup را به صورت دستی وارد کنید، می توانید خیلی بیشتر وارد عمق آن شوید.

و همچنین می توانید مطمئن شوید که همه چیز همان طور است که می خواهید.

بنابراین اگر اعتماد به نفس و تجربه برنامه نویسی دارید، این گزینه خوبی است.

نتیجه گیری:

اگر در آغاز این مقاله از اصطلاح structured data وحشت کرده بودید، امیدوارم الان چنین حسی نداشته باشید.

در واقع این واژه خیلی ساده تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد و آن بهترین کاری است که باید از امروز شروع به انجام آن کنید.

باور کنید من هم گاهی وسوسه می شوم که از SEO فنی چشم پوشی کنم. گاهی زمان بر است و گاهی نیز فقط تمایلی به آن ندارم. اما باز هم این کار را انجام می دهم زیرا می دانم در دراز مدت به سایت من کمک می کند.

اگر می خواهید سایتتان مدتی سر زبان ها باشد، یادگیری اصول اولیه structured data و markup کردن سایت ارزش زیادی دارد.

قبلا هم این را گفته ام و باز هم می گویم: SEO یک استراتژی بلند مدت است.

باید تمایل داشته باشید که الان کار کنید تا پاداش آن را بعدا دریافت کنید.

آیا این یعنی که برای اثربخشی SEO باید چند سال صبر کنید؟ نه اصلا! اما به هر حال یک شبه به موفقیت دست نمی یابید.

همین امر در مورد structured data صدق می کند. اگر آن را از همین امروز در سایت خود پیاده کنید، نتایج واقعی آن را در دراز مدت می بینید.

آیا می خواهید امسال از schema markup استفاده کنید؟

منبع

neilpatel

2 پاسخ

تعقیب

  1. نمو گفت:

    […] ۲۴ . structured data چیست و چگونه به سئو کمک می‌کند؟ – سرچیو | …‎ Rating: 5 – Review by سعیده بریانیان۱ آوریل ۲۰۱۷ … اضافه کردن structured data به وب سایت، یا schema markup، می تواند SEO قابل توجهی به … بنابراین بیایید شروع کنیم و در مورد آن حرف بزنیم.  […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *